Wystawa plenerowa o pilocie z Ursynowa
Urząd Dzielnicy Ursynów zaprasza na wystawę prezentującą losy człowieka wielu imion, nazwisk i przydomków – znanego światu jako Jan Zumbach, Polaka o jednym z najbarwniejszych życiorysów XX wieku. Kim był? Oficerem-pilotem, najemnikiem, człowiekiem, który w podzielonym świecie żył tak jak chciał…
Jan Eugeniusz Ludwik Zumbach urodził się 14 kwietnia 1915 r. na Ursynowie, w rodzinie o szwajcarskich korzeniach. W 1938 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie a już w roku 1940 wojenna burza rzuciła go na Wyspy Brytyjskie, gdzie służył w najbardziej znanej polskiej jednostce lotniczej w historii – Dywizjonie 303. Pierwsze swoje zwycięstwo odniósł 7 września 1940 roku, zestrzeliwując dwa bombowce Dornier Do 17. Zumbach został jednym z najlepszych polskich asów myśliwskich. W dalszych latach awansował na dowódcę Dywizjonu 303. Podczas II wojny światowej zestrzelił, według oficjalnych danych, 13 samolotów na pewno i 5 prawdopodobnie.
Po II wojnie światowej Zumbach pędził żywot awanturnika. Zajmował się przemytem, był współwłaścicielem firmy lotniczo-taksówkarskiej, która prowadziła działalność przemytniczą, a następnie – posługując się pseudonimem Johnny „Kamikaze” Brown – walczył jako najemnik w Afryce.
Dziś pamiętany jest jako uczestnik bitwy o Anglię. Jego nazwisko widnieje na pamiątkowych tablicach w Warszawie na Ursynowie, gdzie się urodził oraz w Bobrowie, gdzie mieszkał za młodu. Jest patronem muzeum w Napoleonie pod Częstochową i lotniczej jednostki wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
Wystawę można obejrzeć od 14 kwietnia, przy wejściu do Urzędu Dzielnicy Ursynów od al. KEN.
Fot. UD Ursynów