Z Berlina na Powiśle
Obok Centrum Nauki Kopernik stanie wkrótce modułowa konstrukcja, autorstwa austriackiego architekta, która będzie tymczasową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Na skwerze Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, nieopodal Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej, ma zostać umiejscowione zastępcze lokum dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ta modułowa konstrukcja przyjedzie do Warszawy z Berlina, gdzie pełniła podobną funkcję. Jury w składzie; przewodniczący Waldemar Baraniewski, Agnieszka Tarasiuk, Szymon Holcman, Małgorzata Kucewicz i Joanna Mytkowska, wybrało pod koniec października, spośród zgłoszonych 51 projektów, zwycięską koncepcję fasady pawilonu. Konkurs wygrał pomysł plastyczny malarza młodego pokolenia Sławomira Pawszaka, który przedstawiać będzie kolorowe malowidła, przywodzące na myśl tradycyjny mural. Modułowa konstrukcja muzeum jest tymczasowym miejscem, w którym będzie się mieściło Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Docelowo ma zostać umiejscowione w dwóch gmachach, które staną na Placu Defilad.
Przez kilka lat wystawy sztuki nowoczesnej były organizowane w budynku Emilii, ale jak wiadomo pawilon został rozebrany, by za parę lat pojawić się po rekonstrukcji na Placu Defilad. Pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej pozostali bez odpowiedniego miejsca do pracy i na eksponowanie zbiorów muzeum na czas oczekiwania na nową siedzibę.
Autorem zastępczego lokum jest austriacki architekt Adolf Krischanitz, który swój projekt skonstruował dla galerii Temporare Kunsthalle w Berlinie. Budynek o powierzchni 1000 metrów ² i wysokości 10 metrów będzie mieścił w sobie salę ekspozycyjną, kawiarnię i księgarnię.
Powłoka konstrukcji ma służyć jako płótno malarskie dla artystów, i tak też zostanie wykorzystana przez młodego polskiego malarza, który wygrał konkurs.
Modułowa konstrukcja została wypożyczona bezpłatnie. Pierwsza wystawa w pawilonie austriackiego architekta ma zostać otwarta w marcu 2017 roku.
Agata Mościcka