mobile

Zabytkowy szpital odzyskuje blask, a dzieci lepsze warunki leczenia

Warszawski Szpital dla Dzieci remontowany jest od kilku lat. Właśnie zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku szpitala z końca XIX-wieku. Znajdzie się w nim oddział chirurgii ortopedycznej, a Warszawie przybędzie wzorowo wyremontowany zabytek.

inf. pras.
TAGI
Zabytkowy szpital odzyskuje blask, a dzieci lepsze warunki leczenia

 

- Budynek, który teraz jest poddawany kompleksowej modernizacji, został  wybudowany w 1875 roku i jest aktualnie najstarszym budynkiem, w którym funkcjonuje miejski szpital. Jego modernizacja jest więc szczególnie skomplikowana – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy na otwarciu oddziału.

 

- Dzisiejsza uroczystość wieńczy zakończenie I etapu modernizacji najstarszej, centralnej i zachodniej części szpitala. W Oddziale Chirurgii i Ortopedii będzie 27 łóżek dla dzieci małych i starszych. Prace związane z modernizacją wschodniego skrzydła budynku A, czyli II etapem inwestycji, rozpoczną się niedługo, a zakończą się w sierpniu 2018 roku – dodała prezydent.

 

Pacjenci w nowych salach będą mieli komfortowe warunki leczenia – mniej łóżek, większą wygodę oraz łazienki przy każdej sali.

 

Prezydent Warszawy, tuż przed mikołajkami odwiedziła hospitalizowane dzieci i wręczyła im drobne upominki. Modernizację pierwszej części budynku A finansowało m.st. Warszawa, koszt to 12 mln zł.

 

Remont pod opieką konserwatora

 

Najstarszy budynek szpitala znajduje się w rejestrze zabytków. Prace budowlane poprzedzone były szczegółowymi konsultacjami z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków m.st. Warszawy i uzyskaniem pozytywnej opinii konserwatora.

 

Prace miały na celu nie tylko wzmocnić konstrukcje budynku, zespolić rozwarstwienia, ale także odkryć ich pierwotny kształt i kolorystykę. We wnętrzach miejscami usunięto ze ścian i sztukaterii nawet do dwudziestu warstw farb olejnych; usunięto także zdegradowane partie tynków, odsłonięto fragmentami wątek muru ceglanego. Po oczyszczeniu ukazał się faktyczny stan zachowania murów.

 

W wielu miejscach odkryto spękania i szczeliny, które niejednokrotnie uszkadzały mur ceglany wraz z dekoracjami sztukatorskimi – gzymsami, naczółkami. Na ścianie zachodniej hallu głównego na I piętrze spod wtórnych uzupełnień odsłonięto ślady ostrzału z broni maszynowej, które w dużym stopniu uszkodziły formę sztukaterii.

 

We wnętrzach zachowała się dziewiętnastowieczna posadzka ceramiczna z manufaktury „Dziewulski i Lange” z Opoczna. Dekorację z płytek z parteru poddano gruntownym zabiegom konserwatorskim i ponownie zamontowano.

 

Wyremontowany szpital z nowoczesnym tomografem

 

Już niedługo, w styczniu 2018r. pierwszych pacjentów przyjemnie nowa Pracowania Tomografii Komputerowej. Montaż urządzenia był możliwy dzięki wybudowaniu w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci nowoczesnego i przestronnego budynku C. Tomograf stał się niezbędny z uwagi na zwiększającą się liczbę pacjentów ortopedyczno-urazowych Oddziału Chirurgii i Ortopedii, jak również nefrologicznych Oddziału Pediatrii. Zakup urządzania był możliwy dzięki dotacji z budżetu m.st. Warszawy - 2,6 mln zł.

 

Najważniejsze zadania inwestycyjne zrealizowane w ubiegłych latach

 

W lipcu 2011 roku rozpoczął działalność Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu. W styczniu 2012 roku uruchomiono zmodernizowaną Przychodnię i Oddział Pediatryczny.

W maju 2015 roku uruchomiono działalność medyczną w nowym budynku C. Jest w nim: Blok Operacyjny, Izba Przyjęć, Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, Dział Farmacji, Laboratorium i Diagnostyka.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko