Zamiast do kosza trafiły do potrzebujących
Tylko w tym roku na warszawskich targowiskach udało się uratować 26 ton żywności. Jak przekazał stołeczny ratusz zebrane warzywa i owoce, które nie zostały sprzedane miały trafić do koszy na odpady nadal nadawały się do spożycia. Zostały przekazane organizacjom wspierającym potrzebujących.
W tym roku w zbiórki zaangażowało się aż dziewięć targowisk. Akcję rozpoczęto w marcu, kiedy pojawiły się pierwsze świeże warzywa i owoce. Wtedy też wolontariusze rozpoczęli rozmowy z kupcami. Od tego czasu regularnie i konsekwentnie zbierali oddaną przez handlujących, a narażoną na zmarnowanie żywność. Zbiórki na targowiskach będą prowadzone do 31 grudnia 2024. W tym roku realizatorami zadania publicznego, które finansuje m.st. Warszawa są współpracujące ze sobą organizacje: Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja Splot Społeczny, Fundacja Inna Przestrzeń.
Cenna pomoc
Warzywa i owoce są szczególnie podatne na psucie ze względu na wysoką zawartość wody i delikatną strukturę. Rolnicy oraz kupcy robią wszystko, by minimalizować straty, ale warunki targowe – upał latem i mróz zimą – utrudniają zadanie. Często produkty, które nie zostały sprzedane, następnego dnia nie nadają się już do sprzedaży i lądują w koszu. Aby przeciwdziałać marnowaniu, kupcy przekazują żywność, która wciąż jest świeża, choć narażona na szybkie psucie.
Zebrana żywność trafia do lokalnych organizacji, które mają pod swoją opieką osoby potrzebujące. Z przekazanych warzyw i owoców przygotowują również m.in. przetwory czy domowe wypieki, którymi później dzielą się z kupcami. Dzięki temu powstają wyjątkowe relacje oparte na wzajemnym szacunku i współpracy.
Targowisko jako centrum aktywności lokalnej
Organizacje realizujące działania na targowiskach na przełomie ostatnich czterech lat mówią jednogłośnie: targowiska są potrzebne. To wyjątkowe miejsca, gdzie nie tylko przecinają się ścieżki osób z różnych światów, ale też nawiązują prawdziwe relacje i rodzą nowe pomysły. To odróżnia je od dużych sklepów i jest wartością samą w sobie.
Warszawskie targowiska idealne na świąteczne zakupy
Zbliżają się święta, a to oznacza czas wzmożonych zakupów spożywczych. Doskonałym miejscem do ich zrobienia są warszawskie targowiska. Znaleźć na nich można warzywa, owoce, nabiał, mięso, ryby, bakalie oraz inne produkty niezbędne do stworzenia świątecznych dań. Bogaty asortyment, przystępne ceny, lokalni sprzedawcy i miła atmosfera, to atuty targowisk.
Planując potrawy i robiąc zakupy pamiętajmy, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Warto określić ilu gości odwiedzi dom, jakie potrawy chcemy przygotować i czy ich ilość będzie wystraczająca. Robiąc listę zakupów unika się kupowania za dużo, a biorąc pod uwagę preferencje rodziny nie przygotowuje się posiłków, które później wylądują w koszu.
Na zakupy warto zabrać własną torbę, pojemniki wielorazowe czy woreczki na produkty sypkie.
„Idea niemarnowania powinna przyświecać każdemu z nas, zarówno na co dzień, jak i od święta. Celebrujmy ten szczególny czas odpowiedzialnie, minimalizując szkody dla środowiska” - mówi Maciej Fijałkowski, sekretarz m.st. Warszawy.
Jeżeli pomimo zaplanowanych posiłków i ograniczenia zakupów nadal zostanie nadwyżka jedzenia – można podzielić się nim z bliskimi, przekazać do punktów pomocy dla osób w kryzysie lub do jednej z warszawskich jadłodzielni.