Zapadła decyzja o upadku spółki Ursus
W poniedziałek, tj. 12 lipca Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił złożony w marcu br. wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, a tym samym ogłosił upadłość spółki Ursus S.A. Rozstrzygnięcie sądu jest nieprawomocne, aczkolwiek skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania.
Z informacji podanych przez spółkę wynika, że jej wierzyciele – Getin Noble Bank oraz PKO BP wnioskowali o upadłość. Decyzja sądu w sprawie upadku przedsiębiorstwa wywołała falę komentarzy m.in. na Twitterze.
Kłopoty finansowe
Znany producent maszyn rolniczych od dłuższego czasu mierzył się z problemami natury finansowej. Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, na przestrzeni ostatnich dwóch lat spółka obniżyła skalę produkcji, a także zredukowała miejsca pracy. Zeszły rok przedsiębiorstwo zamknęło ze stratą netto w kwocie 56,7 mln zł.
Historia polskiej legendy
Początki zakładu Ursus sięgają 1893 roku. Wówczas trzej inżynierowie założyli przedsiębiorstwo pod nazwą „Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur”. Przez kolejne 20 lat fabryka nieustannie rosła w siłę, tym samym stając się czołowym producentem silników spalinowych. W latach dwudziestych przedsiębiorstwo funkcjonowało już pod nazwą Zakłady Mechaniczne „Ursus” Spółka Akcyjna. W 1923 roku przystąpiło do produkcji pierwszych polskich ciągników rolniczych.
Fot. Pixabay