Zapytano seniorów, jak żyje się im w Warszawie
Stołeczny ratusz przeprowadził badanie, które miało na celu poznać potrzeby i poziom zadowolenia z życia w stolicy warszawskich seniorów. W stolicy żyje ponad 450 tys. seniorów i seniorek. Jak podkreśla miasto - Wyniki posłużą do jeszcze lepszego planowania działań wspierających codzienność starszych mieszkanek i mieszkańców.

– Warszawa to miasto przyjazne dla wszystkich pokoleń. Dlatego tak istotnym jest wsłuchiwanie się w głosy seniorek i seniorów oraz jak najlepsze dostosowywanie miejskiej oferty do ich potrzeb. Cieszy nas, że starsi mieszkańcy i mieszkanki Warszawy w dużej mierze są zadowoleni z życia w stolicy. Dzięki zebranym opiniom wiemy jednak dziś jeszcze lepiej, które obszary wymagają dalszego rozwoju i szczególnej uwagi. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym badaniu – podkreśla Jacek Wiśnicki, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Celem badania było poznanie ich sytuacji życiowej, potrzeb oraz poziomu zadowolenia, by lepiej planować działania wspierające jakość życia tej grupy społecznej.
O co pytano?
Warszawskich seniorów przebadano w 2024 r. i wyniki wykazały, że 92% mieszkańców powyżej 60 roku życia pozytywnie (suma odpowiedzi zdecydowanie i raczej zadowolony) ocenia bezpieczeństwo oraz czystość i zieleń w najbliższej okolicy.
Czego brakuje mieszkańcom w okolicy zamieszkania? W czołówce znajdują się ławki (44%), a nieco dalej: oświetlenie chodnika (21%) i toalety publiczne (20%). Natomiast 28% mieszkańców nie zauważa żadnych braków.
Z kolei z internetu korzysta 66% badanych. Większość wykorzystuje go do wysyłania i odbierana prywatnych e-maili (72%), wyszukiwania informacji (72%) i czytania wiadomości, gazet lub czasopism (58%).
Badani seniorzy bardzo pozytywnie oceniają swoje kontakty z bliskimi – przyjaciółmi, sąsiadami, rodziną. Zadowoleni są także z relacji sąsiedzkich (85%) i kontaktów z przyjaciółmi i znajomymi (79%).
Wyniki badania pokazują również, że seniorzy najchętniej uczestniczą w wydarzeniach i zajęciach kulturalnych (28%), choć 25% z nich nie bierze udziału w żadnej aktywności tego typu. Jednak zdecydowana większość przyznaje, że chciałaby spędzać więcej czasu z ludźmi (66%), częściej wychodzić z domu (57%) oraz prowadzić bardziej aktywny tryb życia (53%). Wśród trudności, z które napotykają seniorzy znalazły się zbyt wysokie koszty życia w porównaniu do możliwości finansowych (43%) oraz możliwości dostania się do lekarza (40%).
Co ciekawe, 32% warszawskich seniorów ma zwierzę domowe – 22% ma psa, a 17% kota.
O badaniu
Badanie składało się części ilościowej i jakościowej. W części ilościowej przeprowadzono 1800 wywiadów z mieszkańcami Warszawy w wieku 60 lat i więcej. Było to po 100 wywiadów na dzielnicę. N=751 stanowi próbę reprezentatywną na całą Warszawę. Wywiady przeprowadzali ankieterzy w domach respondentów. Część jakościowa to 32 indywidualne wywiady pogłębione. Projekt realizowały agencje Research Collective we współpracy z Minds and Roses.