mobile
REKLAMA

Zbierają podpisy pod projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt

,,Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt’’ to nazwa projektu obywatelskiej ustawy, której celem jest poprawienie losu zwierząt domowych w Polsce. W czerwcu projekt został złożony w Sejmie, a do 24 września 2024 r. musi zebrać 100 tysięcy podpisów

Karolina Najda
Zbierają podpisy pod projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt

24 czerwca 2024 r. Marszałek Sejmu wydał postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu inicjatywy obywatelskiej. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ,,Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt’’ uzyskał wtedy osobowość prawną i rozpoczął akcję zbierania podpisów pod projektem w całym kraju. Jakie są jego najważniejsze postulaty?

  • zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi

  • ograniczenie pseudohodowli ( m.in. powstanie Rejestru Hodowli pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, ograniczenie możliwości niekontrolowanego rozmnażania zwierząt, zakaz sprzedaży zwierząt domowych przez portale aukcyjne i sprzedażowe w Internecie)

  • zmiana zapisów w obecnej ustawie, które określają przesłanki do znęcania się np. pozostawianie zwierząt w zamknięciu, zakaz używania obroży elektrycznych i kolczatek, zakaz przesyłania żywych zwierząt pocztą i zaniechanie leczenia

  • obowiązkowe kastracje i sterylizacje zwierząt niehodowlanych

  • obowiązkowe i powszechne chipowanie zwierząt domowych

  • dodatkowy nadzór i zmiana sposobu prowadzenia schronisk

  • zakaz produkcji i sprzedaży produktów ze zwierząt domowych

  • zakaz egzekucji komorniczych ze zwierząt domowych

  • zakaz żebrania ze zwierzętami

  • zakaz wystawiania psów kopiowanych - z obciętymi ogonami lub uszami

  • zakaz używania fajerwerków hukowych

  • zwiększenie kar za znęcanie się i zabijanie zwierząt ( za znęcanie się do 5 lat więzienia, za szczególne okrócieństwo do 8 lat więzienia)

Nasza inicjatywa to wynik kilkumiesięcznej pracy i nadzieja dla tysięcy zwierząt, ratunek dla nich. Chcemy, żeby polskie zwierzęta obejmowało dobre prawo, które je chroni. Czas wyeliminować patologie, mylnie traktowane jako tradycja. Nasz projekt to odpowiedź na ogromne społeczne zapotrzebowanie na poprawę losu zwierząt. Polacy mają dość widoku psów na łańcuchach, przerażonych fajerwerkami zwierząt domowych, dzikich i ptaków oraz „produkcji” zwierząt na wielką skalę w pseudohodowlach - czytamy na stronie Komitetu.

Do tej pory pod projektem podpisało się ok. 52 000 osób. Na zebranie pozostałej sumy zostały jeszcze dwa tygodnie. Co o pomyśle nowelizacji ustawy sądzą politycy?

Uważam, że to jest bardzo potrzebny projekt i cieszę się, że jest oddolną inicjatywą organizacji pozarządowych, bo będzie silnym głosem społecznym, który trudno będzie pominąć. Niestety doświadczenie uczy, że zawsze kwestie zwierząt przegrywają. Tam jest wiele rzeczy, których nie udało się do tej pory załatwić, mimo że propozycje były uprzednio składane w Sejmie np. podniesienie kar za krzywdzenie zwierząt, uregulowanie kwestii pseudohodowli, bo istnieje luka prawna, zakaz trzymania psów na łańcuchach i obligatoryjna kastracja. Ostatni problem jest bardzo ważny, jeśli chodzi o przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, ale wiem, że niektóre ugrupowania nie zgadzają się z tym stanowiskiem, bo uznają, że odbiera to za dużo praw właścicielom. Natomiast, jeżeli tego nie zrobimy, to schroniska nie będą w stanie przyjmować więcej zwierząt. Powtarzam - to jest bardzo ważny projekt i mam nadzieję, że uda się pod nim zebrać wystarczajacą ilość podpisów, i że zbierze taką większość w Sejmie, iż stanie się obowiązującym prawem - w rozmowie z nami mówi Katarzyna Piekarska, poseł na Sejm z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Podpisy pod projektem ustawy można złożyć osobiście w następujących placówkach: https://prawadlazwierzat.pl/gdzie-zbieramy-podpisy/

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://prawadlazwierzat.pl/

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda