mobile

Ze stacji metra prosto do teatru!

Na mapie kulturalnej Warszawy pojawiła się nowa przestrzeń dla mieszkańców. Na końcowej stacji II linii metra kierunek Bródno, w lokalu 1050, zainicjowała swoją działalność Scena Metro. Jest to eksperymentalne i pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

Anna Tomasik
Ze stacji metra prosto do teatru!

Od ponad tygodnia działa Scena Metro, nowa przestrzeń kulturalna dla mieszkańców stolicy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jej lokalizacja… stacja Metro Bródno. Dojazd łatwy i szybki. Wystarczy wsiąść w II linię metra – kierunek Bródno i na końcowej stacji, kierując się do wyjścia Rembielińska na poziom wyżej niż peron i tory, trafimy prosto do teatru. Szkoda tylko, że brak jest stosownych oznaczeń, a korzystający z tej linii metra – ku mojemu zdziwieniu – byli zaskoczeni moim pytaniem o znajdujący się tutaj teatr.

Teatr? Tutaj na stacji metra? Jest pani pewna, że taki teatr jest właśnie na stacji metra Bródno? Mieszkam tutaj od wielu lat i to naprzeciwko metra, kilka razy dziennie wychodzę z psem na spacery, ale o teatrze to ja nie słyszałam – informuje mnie okoliczna mieszkanka w średnim wieku.

Scena Metro to unikalny eksperyment, wykorzystujący po raz pierwszy w Polsce podziemną przestrzeń do twórczych inicjatyw. Pomysłodawcą tego niewątpliwie innowacyjnego projektu jest Fundacja Nieco Kultury. Celem projektu, którego motto brzmi: „Twórz, Inspiruj, Baw się”,  jest połączenie sztuki scenicznej z codziennym rytmem życia Warszawy.

Scena Metro, to nowa przestrzeń kulturalna w podziemiach miasta, innowacyjny i eksperymentalny projekt, który połączy sztukę sceniczną z codziennym rytmem życia Warszawy! (…) Nasza scena została zaprojektowana tak, aby spełniać oczekiwania zarówno profesjonalistów, jak i osób stawiających pierwsze kroki w organizacji wydarzeń. Niezależnie od tego, czy planujesz intymny recital, widowiskowy spektakl teatralny, czy warsztaty, nasza infrastruktura pozwala na wszechstronne wykorzystanie przestrzeni – czytamy na stronie internetowej Sceny Metro.

Teatr do tej pory kojarzył się ze sztuką elitarną prezentowaną na scenach w eleganckich przestrzeniach okazałych budynków. Teraz elitarna sztuka będzie dostępna dla wszystkich. Scena Metro oferuje bogaty program: spektakle improwizowane, koncerty, recitale, komedie muzyczne…

Kwiecień i maj obfitują w szereg ciekawych propozycji. Dość wymienić: „Matulka” (monodram, nowatorska interpretacja dramatu „Romeo i Julia” W. Szekspira), „Osmędusze” (dramat Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa, nazywany współczesnymi „Dziadami”), „Pamiętnik Pani Hanki” (komedia kryminalna na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza), „Jordan” (monodram Zuzanny Bernat, osadzony w autentycznej historii, spektakl o młodej dzieciobójczyni), „Trudny obiekt troski” (spektakl oparty na wyobraźni, to refleksja nad konsekwencjami rodzinnych zaleźności), „Goła baba” (autorski monodram Joanny Szczepkowskiej) i „Dotyk ciemności” (dramat, wzruszająca historia o świecie osób niewidomych).

Odgłos odjeżdżających pociągów nie będzie zagłuszał wydarzeń odbywających się w Scenie Metro. Pomieszczenia są dodatkowo wyciszone, zaś akustyka i scenografia dostosowane do warunków podziemnych. Na widowni jest miejsce dla 70 osób.

Tekst i foto: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda