Znamy zwycięzców 22. Millennium Docs Against Gravity
Nagrody dla najlepszych filmów dokumentalnych zostały rozdane. 15 maja w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbyła się gala wręczenia nagród 22. edycji Millennium Docs Against Gravity. Grand Prix otrzymał film „Yintah”, a nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy – Green Warsaw Award – „Projektując marzenia”.

Jak przypomina stołeczny ratusz to pierwszy rok, kiedy nagroda MDAG otwiera drogę do najważniejszego wyróżnienia w świecie kina, czyli Oscara, ponieważ festiwal Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście festiwali kwalifikujących do statuetki w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Ma więc na to szansę nagrodzony Grand Prix MDAG film „Yintah”, w reż. Jennifer Wickham, Brendę Michell i Michaela Toledano.
- Nagrodę otrzymuje film realizowany przez ponad dekadę, dokumentujący wielowiekową - ale wciąż toczoną - walkę o ochronę ziemi przodków. Rdzenni mieszkańcy są konfrontowani z korpokracją, której prywatne interesy - wspierane przez państwo - niszczą środowisko, które chronili od pokoleń. W sercu tego antykolonialnego oporu znajdują się dwie kobiety - dwie przywódczynie, które stanęły do walki. Wyrazisty montaż scen przedstawiających ich pokojowe protesty, w połączeniu z uderzającymi zdjęciami nietkniętej dziczy, której bronią, sprawia, że YINTAH staje się boleśnie pięknym doświadczeniem wizualnym. Film wzywa nas do stawienia oporu, zanim będzie za późno – tak brzmi uzasadnienie werdyktu jury Konkursu Głównego, w którym o nagrodę w wysokości 8 tysięcy euro walczyło 12 filmów. Jury przyznało też wyróżnienie – filmowi „A w niej pragnienie” w reż. Myrid Carten.
Najlepszy Film Polski
W Konkursie Polskim na 22. MDAG o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz 4000 euro walczyło 10 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: Dorota Lech, Victoria Leshchenko oraz Jakub Popielecki. Zwyciężył film „Pod powierzchnią” w reżyserii Kingi Michalskiej.
Jednogłośnie postanowiliśmy nagrodzić film, który łączy artystyczną wartość z aktualnością, przypominając nam, że historia nie jest zamkniętym rozdziałem i wciąż w niej żyjemy. Nie możemy się doczekać kolejnego filmu tej wschodzącej artystki – podkreśliło jury w uzasadnieniu werdyktu.
Wyróżnienie w Konkursie Polskim otrzymała Jaśmina Wójcik za film „Król Maciuś Pierwszy”.
Green Warsaw Award
Nagroda Green Warsaw Award , ufundowana przez m.st. Warszawę, w wysokości 15 000 zł trafiła do najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Jury wybrało dokument Kosai Sekine „Projektując marzenia”. Uzasadnienie:
- W filmach nominowanych do Green Warsaw Award jeden bohater pojawiał się szczególnie często – woda. Widzieliśmy, jak brak wody prowadzi do pożarów, suszy i zniszczonych plonów – w Indiach, na Wyspach Zielonego Przylądka, ale też tutaj, w Europie. Jak korporacje przejmują tereny zasobne w wodę, odbierając ją lokalnym społecznościom – w Afryce, w Ameryce Północnej, na całym świecie. Jak rdzenne ludy w Kanadzie bronią swojej ziemi i rzeki – walcząc przeciwko budowie rurociągu, który zagraża bogactwu życia, jakie ta rzeka niesie. Woda pojawiała się również tam, gdzie jej się nie spodziewamy – w branży mody. Za pozorną lekkością tkanin i kolorowych metek kryje się ogromny ślad wodny, o którym często zapominamy. To właśnie z tej perspektywy – łączącej temat wody z problemem nadmiernej konsumpcji – wyróżnił się jeden film. Film, który nie tylko dokumentuje problem, ale zadaje trudne pytania. O nas samych. O system, który współtworzymy – i który możemy zmienić. Nie daje prostych odpowiedzi – bo uczciwie przyznaje, że ich nie ma. Ale wskazuje kierunek. W stronę cyrkularności. W stronę odpowiedzialnej produkcji. W stronę działania. Za wnikliwość. Za szczerość. Za to, że nawet w brudzie nadmiaru potrafi dostrzec cień piękna.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film „Tylko na Ziemi” w reżyserii Robin Petré.
Publiczność decyduje
Do końca części kinowej festiwalu, czyli do 18 maja, trwają głosowania publiczności - do Nagrody Dokumentalnej Warszawy (Nagrody Publiczności) oraz Nagrody Onet Big Screen Doc, której zwycięzcę wybiorę widzowie w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu. Wyniki tych dwóch głosowań zostaną podane 20 maja, kiedy zacznie się część online festiwalu. Po 3 czerwca zostanie ogłoszona Nagroda Publiczności online.