mobile
REKLAMA

„Znieważeni" w teatrze Ateneum

W najbliższą sobotę na Scenie 61 Teatru Ateneum odbędzie się premiera „Znieważonych" Sándora Máraiego. Przedstawienie powstało z inicjatywy dwóch aktorów Teatru Ateneum. Autorem adaptacji scenicznej słynnej powieści węgierskiego pisarza jest Przemysław Bluszcz, a zagra Dariusz Wnuk.

informacja prasowa
„Znieważeni" w teatrze Ateneum

Kolejna premiera na niewielkiej scenie Teatru Ateneum, tym razem jest to inscenizacja  prozy wielkiego węgierskiego pisarza Sándora Máraiego. „Znieważeni" są czwartą częścią cyklu Dzieło Garrenów. Główny bohater, Peter Garren, przenosi nas do Paryża lat trzydziestych. Narrator to pisarz, emigrant, humanista; wrażliwy, dociekliwy i prowokujący... Europejczyk.

To tutaj słyszy w radio przemówienie Hitlera, którego glos odbiera jako zniewagę wobec całej kultury europejskiej. Przeczuwa w nim zapowiedź narastającego buntu mas, znaku, że do głosu doszli ludzie, dla których kultura nie ma już znaczenia. Marai opisuje salony i ulice Paryża lat trzydziestych, przemiany w polityce i obyczajowości. Powieść przenika wrażenie zbliżającego się nieuniknionego upadku kultury, utraty jej treści i sensu.

Pytamy kim dzisiaj jesteśmy my EuropejczycyDlaczego pomimo kataklizmu II wojny światowej ludzkość  powtarza te same błędyCzy musiało dojść do tragedii wojny w byłej Jugosławii i tysięcy ofiar w Ukrainie? Z jakich powodów autorytaryzm przeżywa we współczesnym świecie swój renesans? Powieść Sándora Márai, która powstała 70 lat temu prowokuje do próby sformułowania odpowiedzi na te i inne pytania. Czym jest kultura? Jak wielka polityka kształtowała narody i nadawała znaczenie i wpływy? Marai jako pisarz nie miał wątpliwości, że obowiązkiem ludzi kultury jest dbałość o wolność słowa, niezależność myślenia i stawianie najboleśniejszych tez. Márai przestrzega i wzywa do opamiętania i odpowiedzialności - mówi Przemysław Bluszcz, reżyser monodramu.

fot. teatr Ateneum 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda