Zniszczony Solec 46/46a do remontu
Już niebawem zniszczony budynek przy ul. Solec 46/46a zyska nowe oblicze. Dzielnica Śródmieście podpisała umowę na jego kompleksową modernizację. Po remoncie kamienica ponownie otworzy się na lokatorów komunalnych.
Obecny stan budynku przy ul. Solec 46/46a jest wyjątkowo zły, nie tylko wizualnie. Brak tu centralnego ogrzewania, ściany pokrywa grzyb, dostępne są jedynie toalety ogólne. Dzięki staraniom śródmiejskiego Zarządu Dzielnicy udało się wygospodarować środki potrzebne do przeprowadzenia długo wyczekiwanego remontu. Ten ruszy w najbliższych dniach. – Modernizacja uratuje nie tylko budynek. Dzięki niej nowy dom znajdą tu 44 rodziny potrzebujące pomocy. Rolą samorządu jest dbanie przede wszystkim o mieszkańców, wspieranie tych, którzy z różnych względów znaleźli się w podbramkowej sytuacji. Właśnie ten cel przyświeca nam przy każdym remoncie mieszkań komunalnych. Z dumą informuję, że dotychczas w tej kadencji samorządowej wyremontowaliśmy ich już blisko 670 – mówi burmistrz dzielnicy Aleksander Ferens.
Jak dodaje Tomasz Bratek, wiceprezydent m.st. Warszawy: Solec 46/46a już niebawem zmieni się nie do poznania. O jego odnowienie zabiegałem od początku mojej pracy w Zarządzie Śródmieścia. Po pierwsze dlatego, że budynek ten jest w stanie w dużym stopniu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób zwracających się do Śródmieścia o wsparcie, a po drugie dlatego, że jego modernizacja znacznie poprawi wygląd tej części Warszawy. Po remoncie obiekt pozostanie w dzielnicowym zasobie, co oznacza, że gdy tylko prace dobiegną końca, rozpocznie się udostępnianie mieszkań rodzinom czekającym na pomoc.
Remontowi poddane zostaną wszystkie kondygnacje kamienicy. Standard każdego z mieszkań zostanie podniesiony m.in. poprzez montaż instalacji centralnego ogrzewania, a także wyposażenie w aneks kuchenny i łazienkę. Zniszczone lokale zmienią się w 44 pełnowartościowe mieszkania komunalne. Dodatkowo na parterze dostępnych będzie 8 lokali użytkowych, a w podziemiach 25 komórek lokatorskich oraz pomieszczenia do przechowywania rowerów i wózków. Rewitalizacja obejmie również podwórze. Co istotne, Śródmieście uwolni obiekt od barier architektonicznych – zamontuje 2 windy, zlikwiduje stopnie i progi przy wejściach, zadba o przestrzeń do manewrowania wózkiem inwalidzkim. – Na każdym z pięter znajdzie się lokal w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będzie on wyróżniać się m.in. szerszym wejściem, powiększonymi umywalkami, a także poręczami wspomagającymi poruszanie się. Sprawność ruchowa przestanie być czynnikiem warunkującym możliwość zamieszkania w kamienicy przy ul. Solec 46/46a – zapewnia Jacek Nowak, dyrektor śródmiejskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.
– Dzisiejsze podpisanie umowy na remont Solca 46/46a to oczywiście powód do ogromnej radości. Przysłania ją jednak nieco wizja przyszłości stołecznych finansów w obliczu wchodzącego już 1 stycznia 2022 r. rządowego Polskiego Ładu. Choć wciąż czekamy na ostateczne wyliczenia jego skutków, to już dziś wiadomo, że ten program uderzy zwłaszcza w stołeczny samorząd i wymusi ogromne cięcia. Oczywiście dołożymy wszelkich starań, by mimo przeciwności utrzymać dotychczasowe tempo remontów i nieustannie zapewniać kolejne mieszkania. Wystarczy spojrzeć na fiasko szumnie zapowiadanego rządowego programu Mieszkanie+ lub odrzucenie świetnej propozycji burmistrzów Śródmieścia i Woli przywracania do użytku zabytkowych mieszkań ze środków KPO, by przekonać się, że w potrzebie warszawianki i warszawiacy mogą liczyć właśnie na nas, a nie na rząd – mówi Marcin Rolnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście.
Zakończenie modernizacji budynku przy ul. Solec 46/46a planowane jest na wrzesień 2023 r. Przeprowadzi ją firma „FADBET” SA. Za koordynację prac odpowiedzialny będzie ZGN Śródmieście. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 21 mln zł. Powierzchnia wewnętrzna obiektu to 2982,96 m2. Wykonawcą architektonicznego projektu koncepcyjnego jest firma JAPO Jan Poborski z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Projekt budowlany został przygotowany przez pracownię EMGIEPROJEKT z Kielc.
Fot. UM Warszawa