Żoliborski bulwar im. Zbigniewa Religi
Urodził się w Miedniewicach, ale większość swojego życia spędził w Warszawie i to z nią był związany. Świadectwo dojrzałości uzyskał w Żoliborskiej „Jedynce”, aby później kontynuować swoją edukację w Warszawskiej Akademii Medycznej. 47 lat spędził w mieszkaniu w kamienicy przy al. 3 Maja.
Fragment bulwarów wiślanych od mostu Gdańskiego do plaży żoliborskiej decyzją Rady Miasta otrzymał imię wybitnego kardiochirurga. Władze Warszawy, Rady Miasta oraz żona profesora wczoraj uroczyście odsłonili tablicę z nadaną nazwą.
– Wszyscy znamy dokonania Zbigniewa Religi, jego charyzmatyczną postawę, jego walkę o każdego pacjenta. Część z nas doskonale pamięta lata 1985 i 1987 i wiadomości o sukcesach i dramatach kardiochirurgów pod kierownictwem dr. Religi z zabrzańskiej kliniki – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Teraz, w tym miejscu, nazywając imieniem Profesora Religi bulwar - dziękujemy i składamy mu hołd, zapisując w pamięci wspaniałą, nietuzinkową postać genialnego kardiochirurga – społecznika, pioniera, który przecierał szlak polskim transplantologom w trudnych, siermiężnych czasach PRL i później w początkach transformacji – dodała.
– To miejsce pięknie wiąże się z pasją pozazawodową profesora Religi oraz jego miejscem zamieszkania w Warszawie. Pan Profesor zawsze lubił spacerować nad Wisłą, a dzisiaj mógłby kierować swe kroki właśnie tutaj. Marzy mi się, by w niedługiej przyszłości na tym odcinku bulwaru stanęła ławeczka, być może wraz z rzeźbą przedstawiającą postać pana profesora łowiącego ryby nad Wisłą – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta.
Podziękowania za decyzję o nadaniu imienia Z.Religi temu fragmentowi bulwarów złożyła żona profesora Anna Religa oraz jego uczeń prof. Marian Zembala.
fot. M. Łań