mobile
REKLAMA

ZOO idzie w miasto!

Miejski Ogród Zoologiczny położony nad Wisłą na Pradze Północ, razem z Parkiem Praskim i Golędzinowem tworzy zieloną oazę w środku wielkiego miasta. Nic dziwnego, że warszawiacy lubią tu przychodzić, szczególnie gdy jest ciepło (a trzeba wspomnieć, że ZOO jest otwarte przez cały rok, zawsze od 9.00). W najbliższą sobotę to ZOO wybierze się „na miasto”, wychodząc do mieszkańców. Powodem są 2 ważne wydarzenia odbywające się 20.05. w Warszawie: Warszawski Dzień Zwierząt na Agrykoli oraz Noc Muzeów.

informacja prasowa
TAGI
ZOO idzie w miasto!

Co: ZOO wybiera się „na miasto”

Gdzie: Park Agrykola oraz Teatr Guliwer;

Kiedy: 20.05.2017r.

Warszawski Dzień Zwierząt jest świętem zwierząt i ich miłośników. Nie może więc zabraknąć tam stołecznego ZOO, które jest domem wielu wyjątkowych zwierzaków i przyciąga rocznie ponad 700 000 ich miłośników!

Ideą wydarzenia jest promocja pozytywnych postaw wobec zwierząt domowych i wolnożyjących poprzez edukację oraz zabawę. Realizacja tej idei wyraża się przede wszystkim poprzez propagowanie świadomego posiadania zwierząt i adopcji zwierząt ze schronisk. Warszawskie ZOO uzupełnia i rozszerza te wartości o wiedzę i przedstawianie problemów zwierząt egzotycznych, które są coraz popularniejszymi pupilami domowymi oraz przybliżanie świata zwierząt dzikich jak również ich zagrożeń.

ZOO zwraca uwagę, że chęć posiadania egzotycznego, nietypowego pupila domowego musi być dobrze przemyślana, bo przejściowy kaprys może mieć negatywne konsekwencje. Niechciany pupil może stać się bezdomny tak samo jak wyrzucony pies czy kot. Ale problem porzuconych zwierząt egzotycznych jest dużo bardziej skomplikowany, niż zwierząt domowych - zarówno pod względem obowiązującego prawa jak i konsekwencji ekologicznych. Zwierzęta egzotyczne należą do różnych taksonów, często mają bardzo specyficzne wymagania. Ich utrzymanie wymaga wiedzy i odpowiedzialności. Dla zwierząt egzotycznych nie buduje się schronisk. Ponadto wiele gatunków wymaga rejestracji i posiadania przez właścicieli dokumentów pochodzenia, a czasem zezwoleń. A to stanowi dodatkową trudność w przypadku znajdowania nowych domów dla takich porzuconych pupili. O wszystkich konsekwencjach zakupu i posiadania zwierząt egzotycznych będzie informowało na swoim stoisku Warszawskie ZOO, któremu towarzyszyć będą pracownicy Ministerstwa Środowiska. Wspólnie będziemy wyjaśniać kwestie zwierząt egzotycznych, które trafiają do naszych domów. Opowiemy czym jest Konwencja Waszyngtońska (CITES) i po co została uchwalona. Zwrócimy również uwagę na problem wiosennych porwań piskląt i poradzimy co zrobić, gdy znajdziemy dzikie zwierzę w potrzebie. A wszystko w atmosferze pikniku i w towarzystwie zwierząt!

Wieczorem zaś, Warszawskie ZOO weźmie udział w Nocy Muzeów. Tej akcji warszawiakom przedstawiać nie trzeba. Od lat cieszy się dużą popularnością, a liczba chętnych do wzięcia udziału w nocnych atrakcjach przewyższa możliwości warszawskich placówek. Ogród Zoologiczny w tę noc zagości w Teatrze Guliwer, gdzie wystawiana jest sztuka p.t. „Obcy w lesie”, której bohaterem jest pingwin Edmund. Prawdziwy pingwin Edmund to mieszkaniec Warszawskiego ZOO, zaadoptowany przez Teatr.

W Noc Muzeów będzie można zwiedzić zaplecza Teatru, które zamienią się w dzikie ZOO. Przewidziano wiele atrakcji, w tym konkursy i ciekawostki. Pracownicy Warszawskiego ZOO opowiedzą o prawdziwym ZOO na Pradze i zaproszą do zwiedzania go w ciągu dnia. A także do odwiedzenia prawdziwego Edmunda i jego rodziny.
 

Miejski Ogród Zoologiczny, założony w 1928 r., w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 90-lecia. Na powierzchni 40 ha eksponowanych jest ponad 12 000 zwierząt, należących do 534 gatunków, z których 47 jest objętych programami ratowania zwierząt zagrożonych wyginięciem. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce - wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibony, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb. Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz pawilonów (na terenie ZOO znajduje się 10 obiektów, które umożliwiają komfortowe zwiedzanie o każdej porze roku).

W centrum Ogrodu znajduje się plac zabaw i polana piknikowa. Na terenie Ogrodu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety oraz sklepiki z pamiątkami. Pawilony są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na terenie ZOO obowiązuje zakaz palenia tytoniu.

Stołeczny Ogród przyczynia się do ratowania zagrożonych gatunków poprzez rozmnażanie ich w swoich kolekcjach, reintrodukcję do naturalnego środowiska oraz działania na rzecz ich ochrony w naturze i poprzez edukację. Warszawskie ZOO jest wyjątkowe, gdyż jako jedyny polski ogród i jeden z bardzo nielicznych w Europie ma stworzony Dział Rehabilitacji Zwierząt Dzikich z Azylem dla Ptaków i ośrodkiem CITES. Naszą misją jest więc nie tylko jak najlepsze wykonywanie statutowych obowiązków jako członka prestiżowego europejskiego stowarzyszenia EAZA, ale także praktyczne działanie na rzecz ochrony rodzimej przyrody.

Historia ZOO, szczególnie z okresu II wojny światowej jest bardzo ciekawa, ale też dramatyczna. ZOO najpierw zostało zbombardowane, a później ograbione z cennych zwierząt, które wywieziono w głąb II Rzeszy. Podczas okupacji Niemcy prowadzili na terenie ZOO tuczarnie świń i ogródki działkowe. Jan Żabiński, dyrektor ogrodu zoologicznego w tamtym czasie, wraz ze swoja żoną Antoniną Żabińską organizowali ucieczkę z getta i kryjówkę dla Żydów w piwnicach własnego domu. Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali II wojnę światową. Willa, w piwnicach której była kryjówka przetrwała wojnę i obecnie można ją zwiedzać.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko