Zużytej odzieży nie wyrzucimy już do odpadów zmieszanych
Od nowego roku zużyta odzież nie może już trafić do zwykłych śmietników. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy zobowiązane są do przyjmowania odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierana Odpadów Komunalnych
Wraz z 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Od nowego roku odpady tekstylne i odzież nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane.
Gminy zostały zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Warszawie są cztery takie miejsca:
-
PSZOK przy ul. Płytowej 1 - Białołęka,
-
PSZOK przy ul. Zawodzie 1 – Wilanów;
-
PSZOK przy ul. Tatarskiej 2/4 – Wola;
-
PSZOK przy ul. Kampinoskiej 1 - Bielany
Tylko w ubiegłym roku do stołecznych PSZOK-ów trafiło 124 tony tekstyliów.
Jak podkreśla stołeczny ratusz -Z zostawionych tam kurtek, swetrów, ręczników oraz innych tkanin powstaną nowe surowce, np. odpady włókiennicze posłużą jako ścierki do mycia czy wypełnienie tapicerskie, z wełny wytworzona może zostać izolacja do samochodów, a bawełna nadaje się do produkcji wysokiej jakości papieru. Z tekstyliów które po sortowaniu nie nadają się już do innego zastosowania można też wytwarzać paliwo alternatywne o wysokiej wartości opałowej.
Warto pamiętać, że w Warszawie prowadzona jest również akcja „Myślę nie marnuję” w ramach, której w stolicy powstały miejsca, w których możemy sami naprawić elementy garderoby. Są to Miejsca Aktywności Lokalnej, w których znajdują się np. ogólnodostępne maszyny do szycia czy organizowane są dyżury krawieckie. Warto również śledzić aktywności organizowane w Miejscach Aktywności Lokalnej, bo są wśród nich m.in. kursy szycia.
Szczegóły dotyczące akcji „Myślę nie marnuję” można znaleźć TUTAJ.