mobile
REKLAMA

77. rocznica powstania w getcie warszawskim

Dzisiaj przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W południe zawyły syreny. Akcja Żonkile przeniosła się do sieci. Piosenka „Warszawo ma” symbolicznym Żonkilem od popularnej artystki.

Anna Tomasik
77. rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. To był pierwszy zryw miejski w okupowanej Europie, a jednym z jego przywódców był Marek Edelman.

To tragiczne wydarzenie upamiętnia akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od początku towarzyszy jej hasło: „Łączy nas pamięć”. Tego też dnia na ulicach Warszawy wolontariusze rozdają papierowe żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Oficjalne uroczystości odbywają się pod pomnikiem Bohaterów Getta, a w miejscach, gdzie toczyły się walki, składane są kwiaty.

77.rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim ma jednak inny wymiar obchodów. Z powodu pandemii odbywają się one znacznie skromniej i głównie on-line.  

    „Tegoroczna edycja jest szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności (…).Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie” – czytamy na stronie internetowej Muzeum oraz jego facebookowym profilu.

Ambasadorami VIII już z kolei edycji Żonkili zostali:  Dorota Wellman, Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

    W południe zawyły syreny alarmowe. Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, odmówił modlitwę „El Male Rachamim” (hebr. „Boże Pełen Miłosierdzia”) w hołdzie tym, którzy w 1943 roku zginęli w getcie warszawskim. Modlitwę tę, zgodnie z tradycją Żydów z Europy Środkowo-Wschodniej, odmawia się w trakcie pogrzebu, w rocznicę śmierci, a także w czasie świąt, kiedy wspominamy zmarłych.  

    Warto przy okazji wspomnieć, że dziewiętnaście lat temu, dokładnie w 58. rocznicę powstania w getcie warszawskim, swoją premierę miał spektakl muzyczny Blask” w reż. Heleny Szurmiej, wypełniony  piosenkami żydowskimi w niezwykle ciekawej interpretacji Danuty Stankiewicz, barwnego ptaka polskiej sceny muzycznej.

Ten projekt pokazuje bogactwo kultury żydowskiej, jej mądrość, liryzm i emocjonalność: od smutku po radość. Poprzez te piosenki przybliżone zostały różne święta żydowskie. Niewątpliwie przesłaniem spektaklu jest integracja międzykulturowa, wzajemne jej przenikanie się oraz tworzenie nowych więzi między narodami. Cieszę się, że los na mojej drodze postawił wspaniałą i wielokrotnie nagradzaną reżyserkę, Helenę Szurmiej. Ta przypadkowa znajomość przerodziła się w przyjaźń i zaowocowała współpracą na niwie artystycznej. Helena nie tylko znakomicie wyreżyserowała spektakl muzyczny „Blask”, ale i swoją twórczą pasją rozkochała mnie w muzyce żydowskiej. I za to jestem jej ogromnie wdzięczna – opowiada Danuta Stankiewicz.

    Prapremiera koncertu „Blask” miała miejsce w sali koncertowej radiowej „Trójki”. Natomiast premiera tego projektu odbyła się w Teatrze Żydowskim i poprzedzona był opowieścią o powstającym wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem sprawowała Jolanta Kwaśniewska, ówczesna Pierwsza Dama Polski.

    Piosenkarka, słynąca z różnorodności repertuaru oraz niezwykle kreatywnych i zarazem odważnych projektów artystycznych zdecydowała się przybliżyć szerzej twórczość polskich artystów pochodzenia żydowskiego i nagrała dwie płyty o tej tematyce: „Blask” i „Warszawo ma” (obie wydane przez AA MTJ) za co otrzymała nagrodę Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

    – Moje dwa albumy z repertuarem żydowskim „Blask” i „Warszawo ma”, wydane w różnych odstępach czasowych,  miały swoje pierwsze premiery 19 kwietnia, a więc w rocznicę powstania w getcie warszawskim. I obie te płyty stanowiły moją skromną cegiełkę dla nowo powstającego wówczas Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – wyznaje Danuta Stankiewicz.

    Piosenkarka również przyłącza się do Akcji Żonkile, a jej tegorocznym symbolicznym Żonkilem jest piosenka w jej wykonaniu „Warszawo ma”. 

https://www.youtube.com/watch?v=m0xs4ALTllY

Anna Tomasik

 

#ŁączyNasPamięć #akcjaŻonkile

#zostańwdomu #zpolinmuseum

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda