Berlińska Depresja Rottenberg
Spotkanie autorskie z Andą Rottenberg.
26 czerwca o godzinie 18.00 z okazji promocji Berlińska depresja. Dziennik odbyło się w warszawskiej Zachęcie spotkanie z Andą Rottenberg. Fragmenty książki czytał Jacek Poniedziałek, a rozmowę poprowadził Krzysztof Materna. W trosce o osoby mające problemy ze słuchem konwersacja tłumaczona była na język migowy.
Prezentowana pozycja literacka to wspomnienia Andy Rottenberg z rocznego pobytu w Berlinie. Autorka przebywając na stypendium w Niemczech mieszkała wówczas w dzielnicy Wannsee, gdzie mając czas i sprzyjające warunki, prowadziła wnikliwe notatki. Książka zawiera przemyślenia na temat sztuki i stanu współczesnej Polski oraz autobiograficzne wątki dotyczące rodziny i przyjaciół. Autorka przyznaje, że co pewien czas pisze dzienniki, zwłaszcza jak „naciera na nas historia”, po to, by odnotować swoje obserwacje, co umożliwia właściwą ocenę zdarzeń i ludzi po latach.
Anda Rottenberg podczas spotkania z czytelnikami tłumaczyła się, że zawsze starała się zachowywać swoje sądy dla siebie i nawet jako krytyk o nikim nic złego nie pisać, „bo trzeba pisać albo dobrze albo wcale”. Ale mimo, że próbowała być taktowna i poprawna politycznie, to zanim pomyślała o swoich postanowieniach już coś powiedziała, aż w końcu przestała walczyć ze swoją naturą. Jak było widać na spotkaniu natura tej aktywnej uczestniczki życia społeczno- politycznego bardzo się podoba, ponieważ przyciągnęła do Zachęty prawdziwe tłumy. Na zakończenie autorka Berlińskiej depresji spędziła sporo czasu na podpisywaniu swojej książki.
Olimpia Brola