Pełnoprawne obywatelki Rzeczpospolitej – wystawa w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy
Obywatelki, posłanki i działaczki. W jaki sposób kobiety uzyskały pełnię praw w Rzeczpospolitej? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na wystawie zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy, gdzie zgromadzono nie tylko życiorysy najbardziej zasłużonych, ale również źródła z minionych już czasów.

„Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który […] ukończył 21 lat” – stanowił dekret regulujący ordynację wyborczą z 28 listopada 1918 r. W ten sposób, po raz pierwszy w historii, Polki zyskały szanse na współdecydowanie o losach ojczyzny w Sejmie. Uzyskanie biernych i czynnych praw wyborczych było jednakże efektem długiej i wyboistej drogi, jaką przez poprzednie stulecia musiały pokonać kobiety.
Wystawa prezentuje najważniejsze działaczki i orędowniczki równouprawnienia, poczynając od wieku XIX. Przedstawia ich walkę oraz olbrzymi wkład pracy, jaką włożyły w proces uświadamiania społeczeństwa i pokonywania kolejnych barierę, zarówno tych prawnych, jak i obyczajowych.
Oprócz plansz, na których można znaleźć życiorysy oraz wizerunki odważnych Polek na wystawę trafiły również gabloty, w których można oglądać wiele interesujących materiałów m.in. gazety, oryginalne wydanie książek, czy zbiory listów.
Wstęp na wystawę, która będzie dostępna w budynku biblioteki do 14 czerwca, jest bezpłatny.