mobile

Warszawa otwiera nowoczesny dom długotrwałej opieki dla seniorów

Takiego ośrodka jeszcze nie było. Nowoczesne sale rehabilitacyjne, sanitariaty przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, całodobowa opieka – dziś na Białołęce prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, otworzył nowy  budynek w ramach działającego już ośrodka Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera.

inf. prasowa
Warszawa otwiera nowoczesny dom długotrwałej opieki dla seniorów

Kolejna placówka to dodatkowych 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 33,5 mln zł. Ośrodek przeznaczony jest dla najstarszych warszawiaków. Podobne działają przy ul. Szubińskiej i przy ul. Olchy. W sumie w trzech zakładach opiekuńczych SCOL przebywa obecnie 730 osób.

- Zdajemy sobie sprawę, że w Warszawie - tak jak w całej Polsce - rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze. W naszym mieście mieszka prawie 400 tys. osób powyżej 65 roku życia i liczba ta ciągle rośnie.  Chcemy zadbać o naszych najstarszych mieszkańców. Dlatego konsekwentnie realizujemy program budowy domów długotrwałej opieki –powiedział prezydent Rafał Trzaskowski otwierając nową część ośrodka na Mehoffera. - Do tej pory Warszawa była idealnym miejscem do pracy. Chcę, żeby stała się idealnym miejscem do życia, także dla naszych seniorów – dodaje prezydent. 

Nowy budynek to 88 pokoi (82 dwuosobowe i 6 jednoosobowych). Wszystkie są wyposażone w łazienkę. Dostosowano je także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  W placówce znajdą się sale rehabilitacyjne (pracownia fizykoterapii i kinezyterapii), pokoje lekarskie i pielęgniarskie oraz pomieszczenia administracyjne i pomocnicze. Zainstalowano nowoczesny system grzewczy i wentylacyjny.  Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku. Całkowita powierzchnia obiektu to 4300 m kwadratowych.

- Realizacja tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na właśnie tego typu usługi opiekuńczo-lecznicze. Inwestycja w osoby starsze jest niezbędna, to nasze zobowiązanie, potrzeba i konieczność. Koszt  projektu to ok. 33,5 mln. zł. i sfinansowany został w całości przez miasto stołeczne Warszawa – powiedziała Renata Kaznowska zastępca prezydenta Warszawy.

W trzech zakładach opiekuńczych SCOL przebywa obecnie 730 osób. Na ul. Mehoffera - 450, w placówce przy Szubińskiej - 110, a przy ul. Olchy – 170. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do zakładów SCOL (poza pandemią) wynosi ok. 12 miesięcy.

- Średnia wieku pacjentów to ok. 80 lat, ale zdarzają się też pacjenci o wiele młodsi. Do zakładów trafiają najczęściej wtedy, kiedy rodzina nie jest w stanie się nimi zaopiekować - wyjaśnia Barbara Misińska, prezes Zarządu Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego. - W ramach opieki prowadzimy zabiegi rehabilitacyjne takie jak fizykoterapia, kinezyterapia, krioterapia miejscowa oraz zajęcia z psychologiem, zajęcia z terapii zajęciowej czy ćwiczenia logopedyczne – powiedziała Barbara Misińska.

W nowym budynku pracować będzie 66 osób (4 lekarzy, 20 pielęgniarek, 26 opiekunów, psycholodzy, logopedzi, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni). Ogółem w ramach Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego w Warszawie pracuje 407 osób. Przy centrum działa też wolontariat, w ramach którego współpracują także lekarze.

– Wiem, że to, co wyróżnia placówki SCOL, to wyjątkowa kadra. Miejsce to zgromadziło wyjątkowy zespół profesjonalistów, których łączy pasja i misja pomagania seniorom. Cieszę się, że od dziś, dzięki naszej inwestycji, będą mogli troszczyć się o pacjentów w komfortowych warunkach – dodał prezydent, Rafał Trzaskowski.   

Budowa placówek długoterminowej opieki dla seniorów to tylko jeden z elementów kompleksowego wsparcia dla najstarszych warszawiaków. W ramach pilotażowego projektu „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie" mieszkańcy siedmiu dzielnic Warszawy otrzymali jeden z zestawów teleopieki: wodoodporną opaskę z przyciskiem SOS i specjalną centralką telefoniczną, umożliwiającą dwustronną komunikację lub tablet i opaskę z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania tętna oraz przypominania o zażyciu leków.   Łącznie, w ramach projektu, zrealizowano blisko 30 000 godzin usług opiekuńczych. 

  E-opieka to z kolei projekt realizowany w partnerstwie z 10 gminami, Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym (SCOL), Centrum Usług Społecznych "Społeczna Warszawa" oraz 14 warszawskimi domami pomocy społecznej. Celem programu jest przede wszystkim poprawa jakości życia osób korzystających z usług opiekuńczych świadczonych przez samorządy.  Całkowita wartość projektu to ponad 26 mln zł.   

 - W ramach opieki senioralnej miasto pomaga starszym mieszkańcom w szczepieniach, dba o powstańców, budowane są centra aktywności. Są to bardzo ważne tematy, obecne właściwie cały czas w pracach Rady Miasta. Staramy się odpowiadać zarówno na potrzeby seniorów aktywnych, których w Warszawie nie brakuje, ale także tych, którzy w codziennym funkcjonowaniu potrzebują dostosowanego do ich potrzeb, kompleksowego wsparcia – podkreśla wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Magdalena Roguska.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda