mobile

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych - czas zacząć!

W kilkudziesięciu księgarniach kameralnych odbywa się huczne świętowanie w związku ze Światowym Dniem Książki. Jak co roku, małe księgarenki organizują spotkania z twórcami, autorami, redaktorami; warsztaty dla najmłodszych, performance i koncerty. Z atrakcji będzie można korzystać aż do niedzieli.

 

Katarzyna Kałaska/ fot. Katarzyna Kałaska
Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych - czas zacząć!

Tym razem warszawskie księgarnie zapraszają do udziału w niezwykle różnorodnych wydarzeniach, m.in. w urodzinach Grochowa (wykład grochovianisty Zbyszka Szwejdy "Jak Grochów do Warszawy włączono"), w warsztatach dla najmłodszych (m.in. wokół książki „Dziwolągi”), w spotkaniu z Filipem Springerem i jego najnowszą propozycją „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”, czy w aukcji prac autorki „Najgorszego człowieka na świecie” Małgorzaty Halber.

W czwartek, na początku wspólnego świętowania mieliśmy cudowną, acz słodko-gorzką okazję do zanurzenia się w opowieściach o Japonii za sprawą Karoliny Bednarz, autorki szeroko dyskutowanego reportażu pt. ” Kwiaty w pudełku”. Blogerka, wydawczyni i pisarka, w rozmowie z Magdaleną Kicińską próbowała zarysować sytuację współczesnych kobiet w kraju kwitnącej wiśni, acz nie koncentrując się tylko na nich, a ukazując szersze spektrum życia wszystkich mieszkańców.

Konfrontowała stereotypy jakie pokutują na temat Japonii z jej prawdziwym obliczem, jakie odkryła mieszkając, studiując, pracując i nawiązując relacje z jej mieszkańcami. Z jej opowieści wyłania się obraz kraju, gdzie uczucia, potrzeby i marzenia jednostki giną pod poczuciem, że należy wypełniać określoną, niejako przydzieloną społeczną rolę – „tak już jest. Nie ma rady”. Gdzie „zachowanie twarzy” jest głównym wyznacznikiem podejmowanych decyzji i gdzie los przyjmuje się z pokorą i zrozumieniem, odrzucając pokusę buntu.

Bednarz pokazała nam miejsce, w którym kobiety od najmłodszych lat uczone są bycia uległymi, uroczymi, słodkimi– tzw. kawaii. A gdzie kobieta silna, zdecydowana i przebojowa, kłóci się z pożądanym ideałem kobiecości. Jest „inna”, a tym samym odrzucana przez społeczeństwo.

Autorka opowiedziała o ciemnych stronach kraju, który przez większość z nas postrzegany jest jako serce nowych technologii, świetnych gadżetów, czy super szybkich pociągów. Opowiedziała o bezdomności, o skali ubóstwa wśród dzieci (problem dotyczy co 6-go dziecka), o morderczym systemie pracy, który sprawia że dzieci nie widują ojców – nawet jeśli mieszkają pod jednym dachem. Zwróciła również uwagę na silną pozycję „tradycji”, demaskując jej korzenie i wskazując na grupy lobbujące na rzecz konkretnych rozwiązań, które w rzeczywistości działają na rzecz uprzywilejowanych jednostek. Tu przeniosła się na nasz rodzimy grunt, pytając czy nie dostrzegamy podobieństwa.

Po spotkaniu, zebrani oczekujący na kolejny punkt programu – czytanie „Zmierzchu” Osamu Dazai, mogli uzyskać autograf pisarki, skosztować śliwkowego japońskiego wina, czy zapoznać się z ofertą kameralnej, ale cudownie bogatej księgarenki Zamku Ujazdowskiego.

 

Pełen program wydarzeń dostępny jest na facebooku pod hasłem Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych 2019.

Warto odkryć urok małych – wielkich spotkań z literaturą.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda