mobile
REKLAMA

Aplikacja z wgraną mapą pomoże znaleźć najbliższy defibrylator

Warszawa wprowadza nową inicjatywę mającą na celu zwiększenie świadomości w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Tworzona jest mapa AED, która pokaże lokalizacje automatycznych defibrylatorów zewnętrznych w najbliższym otoczeniu

Jakub Bielawski
Aplikacja z wgraną mapą pomoże znaleźć najbliższy defibrylator

"AED. Uratuj życie!"

Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa oraz Straż Miejska aktywnie gromadzą informacje o dostępności urządzeń AED na obszarze Warszawy. Dodatkowo, inne miejskie spółki angażują się w działania edukacyjne, które mają na celu podkreślenie potrzeby i właściwego sposobu korzystania z defibrylatorów.

W Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 została stworzona mapa automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Ta aplikacja może okazać się niezwykle pomocna w przypadku nagłego zagrożenia życia, umożliwiając znalezienie najbliższego dostępnego urządzenia. Automatyczny defibrylator może znacząco zwiększyć szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.

- Bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków bezustannie jest naszym priorytetem. Akcją „AED. Uratuj życie!" zamierzamy przybliżyć możliwości jakie daje automatyczny defibrylator zewnętrzny, który ratuje życie i dlatego warto popularyzować wiedzę na jego temat – powiedział Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W całym stołecznym metrze znajduje się 53 defibrylatory, rozmieszczone głównie na peronach, które są miejscami o największym potencjale do wystąpienia sytuacji zagrożenia. W ubiegłym roku te urządzenia zostały użyte aż osiem razy, a w bieżącym roku miały miejsce dwa przypadki ich wykorzystania.

Mapa defibrylatorów

Pierwszym etapem tworzenia mapy urządzeń AED było włączenie do niej defibrylatorów zlokalizowanych w urzędach, szkołach, obiektach sportowych, metrze oraz innych instytucjach pod zarządem samorządowym. Wiceprezydent zachęcił także inne podmioty oraz osoby prywatne do zgłaszania lokalizacji defibrylatorów do Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, aby te informacje mogły zostać uwzględnione w aplikacji Warszawa 19115.

- 15 tysięcy osób w Polsce umiera na zawał, 32% osób umiera w Warszawie w związku z chorobami krążenia, dlatego tak ważna jest wiedza w sytuacji zagrożenia. Defibrylator to bardzo intuicyjne urządzenie, które jak wskazują statystyki, kilkukrotnie zwiększa szansę na przeżycie. Aplikacja 19115, poprowadzi nas najkrótszą drogą do najbliższego urządzenia, aby udzielenie pomocy było najbardziej skuteczne. Na razie w aplikacji jest ponad 370 takich urządzeń – powiedział dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Michał Domaradzki.

Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, radny Piotr Mazurek, podkreślił, że pierwsze defibrylatory zostały zainstalowane w biurach oraz gabinetach urzędu miasta już w 2007 roku. - W ciągu ostatnich 2 lat wydaliśmy na zakup tych urządzeń ponad 120 tysięcy złotych, za tą kwotę kupiliśmy 32 defibrylatory, z czego 2 szkoleniowe – dodał.

"Pociąg do życia"

Miejskie spółki również angażują się w kampanie promujące ratowanie ludzkiego życia. Jutro, jeden z pociągów SKM stanie się „Pociągiem do życia", w którym przeszkolone osoby będą udzielać instrukcji, jak udzielić pierwszej pomocy i uratować czyjeś życie. Planowane jest, że wyjątkowy pociąg wyruszy o godzinie 9:57 z dworca Warszawa Młynów, zmierzając w kierunku Zegrza Południowego. Tego samego dnia o godzinie 11:24 odbędzie się identyczny przejazd w kierunku powrotnym, z Zegrza Południowego do Piaseczna.

- Dla nas jako dla spółki najważniejsze jest zapewnienie zdrowia naszym pasażerom i pasażerkom. Dlatego na stacjach, we wszystkich naszych pociągach, na bocznicy oraz biurach zainstalowaliśmy defibrylatory. Ważna jest nie tylko kwestia samego urządzenia, ale też kwestia udzielenia pierwszej pomocy, wiec przeszkoliliśmy całą naszą kadrę, wszystkich naszych pracowników i pracowniczki z udzielania pierwszej pomocy. I chciałbym powiedzieć, że ta inwestycja już się opłaciła, pół roku temu nasz kierownik przy użyciu defibrylatora uratował życie pasażera, który zasłabł na stacji kolejowej – dodaje Alan Beroud, prezes SKM.

AED może użyć każdy

Każdy może skorzystać z Automatycznego Elektrycznego Defibrylatora (AED), ponieważ urządzenie to zostało zaprojektowane z myślą o prostocie obsługi. Nie wymaga ono specjalistycznej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, ponieważ przekazuje instrukcje za pomocą komunikatów głosowych i papierowej instrukcji, które wyjaśniają, jak udzielić pomocy poszkodowanemu. AED jest również przenośne i kompaktowe, co pozwala na umieszczenie go w dowolnym budynku.

Aby zgłosić obecność urządzenia AED na stronie Warszawa19115, wystarczy podać lokalizację na mapie lub wpisać adres ręcznie, dodać zdjęcie urządzenia, podać szczegółowe informacje o nim oraz dane kontaktowe administratora. Zgłoszenie zostanie potwierdzone za pomocą kodu SMS.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda