mobile
REKLAMA

Bajkowa ławka

Multimedialna ławka dla dzieci odgrywająca bajki Janiny Porazińskiej to inwestycja, która została zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego dla m.st. Warszawy na rok 2017. Kosztowała ponad 40 tys. złotych.

inf. pras.
TAGI
Bajkowa ławka

W literackim Parku im. Janiny Porazińskiej na Powiślu, usytuowanym między ulicami: Ludną, Kruczkowskiego i Al.3-go Maja, pojawiła się niedawno multimedialna bajkowa ławeczka. Stoi dumnie obok placu zabaw dla dzieci, w alei Psotki i Śmieszki, w otoczeniu dwóch wielkich klonów. Po naciśnięciu magicznego przycisku, znajdującego się na siedzisku ławki, odtwarzane są trzy bajki: „Dorotka”, „Na chybotce” i „Bajka iskierka”, których autorką jest Janina Porazińska, poetka, bajkopisarka, prozaik i tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej. Można też wysłuchać krótkiego życiorysu ich autorki wraz z wyjaśnieniem związku Janiny Porazińskiej z Powiślem.

Bajkowa ławka wzorowana jest na popularnych ławkach "chopinowskich" i ławce w Al. Radiowej Trójki – wyjaśnia Rafał Dajbor, autor zwycięskiego projektu “Bajkowa ławka w Parku im. Janiny Porazińskiej”, na który mieszkańcy Śródmieścia z obszaru Sawa oddali 506 głosów.

Janina Porazińska, autorka ponad pięćdziesięciu tytułów, nie tylko stworzyła niezapomniane do dziś utwory literatury dziecięcej.

– “Żeby dzieci nie zapomniały ojczystego języka” mawiała Porazińska. To właśnie ona w 1917 roku, w czasie I wojny światowej założyła wraz z Różą Brzezińską tygodnik ilustrowany dla dzieci i młodzieży "Płomyk", a w 1927 roku “Płomyczek”, pismo dla dzieci w wieku 9-11 lat. W czasopismach tych konsekwentnie przekazywała treści wychowawcze, charekterystyczne dla całej jej twórczości, którym była wierna do konca życia: tradycje wiejskie, słownictwo, polski folklor, miłość do ojczyzny, solidarnośc, miłość do zwierząt itp.

– podkreśla Elżbieta Wolffgram, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle, inicjatorka pomysłu na literacki park dla dzieci.

Ta udźwiękowiona ławeczka to niezwykła atrakcja dla dzieci, pozwalająca im pobudzić wyobraźnię i spotkać się z wyobrażonym światem bajek.

Najmłodszym życzymy zatem miłego sluchania bajek w otoczeniu bajkowych figur.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda