mobile
REKLAMA

Bielany zadbają o bezpieczeństwo pracowników OPS

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej właściwie w całym kraju narażeni są na różnego rodzaju agresję ze strony osób, którymi się opiekują. Aby zminimalizować zagrożenie władze Bielan razem z firmą badawczo-rozwojową Blue Oak Inventions zaczynają testować nowe urządzenie blue eye, które zapewnić ma bezpieczeństwo pracownikom OPS.

Bielany zadbają o bezpieczeństwo pracowników OPS

Blue eye jest niewielkim urządzeniem za pomocą, którego użytkownik może powiadomić o grożącym mu niebezpieczeństwie. Sygnał z urządzenia przesyłany jest do centrali, skąd powiadamiana o zagrożeniu jest policja. Co ciekawe, urządzenie alarmuje nie tylko w przypadku wciśnięcia odpowiedniego przycisku, ale także w sytuacji, gdy zostanie zerwane ze smyczy, czy upadnie na ziemię. To zwiększa szansę na uzyskanie pomocy, tym bardziej, że będący w sytuacji zagrożenia pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej może nie mieć czasu włączenia alarmu lub napastnik mu to uniemożliwi.

- Opracowaliśmy rozwiązanie niewielkich rozmiarów, mogące pracować niezauważalne dla osób postronnych, które ma szansę faktycznie podnieść bezpieczeństwo pracownika. Założyliśmy, że człowiek co prawda aktywnie uczestniczy we własnej obronie, lecz również zdarzają się sytuacje, gdzie nie ma takiej możliwości. Zatem blue-eye umożliwia nie tylko komunikację z operatorem, ale jest też wyposażony w zestaw sensorów, dzięki którym urządzenie jest w stanie wykryć sytuację zagrożenia i samoczynnie powiadomić operatora – mówi Przemysław Prus, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Blue Oak Inventions. Cechą wyróżniającą systemu jest aktywna ochrona polegająca na możliwości definicji przez pracowników w terenie obszarów zagrożeń oraz informowaniu pracownika, że wszedł właśnie w strefę podwyższonego ryzyka.

Pierwsze trzydzieści urządzeń bielańscy pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej zaczną testować już 13 czerwca br. Faza testów potrwa około 2 tygodnie.

O tym jak potrzebna jest ochrona pracownikom socjalnym mówi dr Ewa Flaszyńska, Dyrektor OPS Dzielnicy Bielany: – Praca pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej nie jest zaliczana do bezpiecznych. Pracownicy wchodząc w trudne, dysfunkcyjne, często przemocowe środowiska, są narażeni na niebezpieczeństwo. Pracownicy socjalni, asystenci rodziny i pracownicy administracyjni zatrudnieni w Ośrodku spotykają się niemal cały czas z groźbami, a nawet przemocą. Dlatego zależy mi na tym, aby pracownik OPS mógł czuć się możliwie jak najbardziej bezpiecznie wykonując obowiązki służbowe w terenie i za biurkiem.

- To jest bardzo dobry pomysł – chwali Anna Czarnecka, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzielnicy Bielany i wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy. Podobnie jak dyrektor Flaszyńska, zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, na które narażeni są pracownicy podczas wykonywania swoich zadań.

Po okresie testowym twórcy urządzenia spotkają się z pracownikami OPS aby przedyskutować zalety i wady urządzenia, a te ostatnie wyeliminować.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda