Co dalej z wolskim Koloseum?
Budynki XIX wiecznej gazowni na Woli mają zostać wyremontowane.
Pod koniec kwietnia urząd dzielnicy zobligował właścicieli zabytkowej gazowni do jak najszybszego zabezpieczenia i wyremontowania w podstawowym zakresie obiektów będących w ich posiadaniu. W ten sposób został wyegzekwowany nakaz stołecznego konserwatora zbytków z 2012 roku.
Na początku maja na terenie XIX wiecznej gazowni została przeprowadzona przez biuro stołecznego konserwatora kontrola, która ujawni czy wszystkie prace zostały wykonane, w przeciwnym razie zostaną naliczone kary. Stara wolska gazownia znajduje się przy ulicy Prądzyńskiego 14a na Woli w Warszawie. Jest to zabytek jedyny w swoim rodzaju. XIX wieczna gazownia niszczeje zamiast być ozdobą i dumą dzielnicy Wola. Zbiorniki przetrwały w dobrym stanie II wojnę światową, jednak dzisiaj są dewastowane, ponieważ są pozostawione bez żadnego nadzoru. Nazywane warszawskim Koloseum nie należą do miasta. W 1991 roku stały się wraz z gruntem własnością fundacji „Warszawa Walczy 1939-1945”, a pięć lat później zbiorniki zostały sprzedane prywatnej firmie.
Właściciel planował tam budowę biur, loftów, a nawet hotelu, ale nie doszło do realizacji żadnego z tych pomysłów.
Prywatna firma, w której rekach znajduje się zabytek zaniedbuje zabytkowe budynki. Mieszkańcy dzielnicy zorganizowali akcje pod hasłem „Ratujmy Wolskie Koloseum” i happening na skwerze Alojzego Pawełka. Działania mieszkańców przyniosły rezultaty, ponieważ burmistrz dzielnicy zapowiedział w końcu kontrolę XIX wiecznych gazowych zbiorników.
Burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski chce wyegzekwować opiekę nad zabytkiem u właścicieli i użytkowników wieczystych. Radny Krystian Wilk z ramienia PO sugeruje, by w zabytku stworzyć z czasem obiekt, w którym toczyć się będzie życie kulturalne dzielnicy. W latach 90 tych pojawił się pomysł zorganizowania we wnętrzach silosów wystawy o Powstaniu Warszawskim. Pomysł upadł i miejsce ulega dewastacji od lat.
Należy przypomnieć, że nie jest to jedyne zabytkowe miejsce na Woli, które niszczeje, ponieważ nikt o nie nie dba. Kolejne to fabryka- garbarnia przy ul. Okopowej, wpisana do rejestru zabytków i pozostawiona na pastwę losu z powodu roszczeń byłych właścicieli.
Urząd dzielnicy przeanalizuje sytuację w oparciu o wykonaną w maju br. kontrolę i będzie informował na bieżąco o krokach, jakie podejmie w kwestii Wolskiego Koloseum.
Agata Mościcka