mobile
REKLAMA

Co dalej ze stadionem Skry?

Wszystko wskazuje na to, że spór o ośrodek sportowy, w którym działa klub RKS Skra, dobiega końca. Decyzją sądu, miasto przejmie ponad 20 hektarów terenu wraz z istniejącymi obiektami, na których remont i modernizację przeznaczy 400 milionów złotych.

Róża Paszkowska
TAGI stadion skra
Co dalej ze stadionem Skry?

Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny zlokalizowany przy ul. Wawelskiej od lat popada w ruinę. Za ośrodek odpowiedzialny jest klub RKS Skra, mający obiekt w dzierżawie wieczystej. W związku z fatalnym stanem technicznym miasto zdecydowało się nie przedłużać umowy o użytkowaniu wieczystym, a sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Skargi kasacyjne złożone przez klub zostały oddalone, a sąd podtrzymał zasadność decyzji miasta o nieprzedłużaniu umowy. Wszystko wskazuje więc na to, że już niedługo stadion przejdzie w ręce miasta i zostanie poddany zapowiedzianym pracom remontowym.
Miasto zapewnia, że ma przygotowany plan zagospodarowania terenu. Warto podkreślić, że obecnie na powierzchni ponad 20 hektarów działa około 30 podmiotów zupełnie nie związanych ze sportem – parking, warsztat samochodowy, hurtownia, magazyny. Miasto chce przywrócić ośrodkowi jego sportowy charakter, tak aby służył nie tylko zawodowym sportowcom, ale również mieszkańcom Warszawy. Jesienią 2016 roku powołany został specjalny zespół roboczy, którego zadaniem było określenie planów rozwoju ośrodka, po przeanalizowaniu obecnej sytuacji Skry. Priorytetem było kontynuowanie współpracy z klubem, jednakowoż na nowych zasadach. Początkowo w grę wchodziło ponowne podpisanie umowy dzierżawy ośrodka, stanęło jednak na przejęciu obiektów przez miasto i jedynie wynajmie powierzchni klubowi.
Koszt gruntownej modernizacji ośrodka sportowego szacowany jest na kwotę 400 milionów złotych. Władze miasta liczą na wsparcie Ministerstwa Sportu. Jak przekonuje Ratusz, klub RKS Skra nie jest przygotowany do zarządzania taką inwestycją. Dowodzą tego dotychczasowe zaniedbania na terenie obiektu. W ciągu ostatnich kilku lat udało się jedynie wymienić parkiet w hali sportowej (koszt 300 tysięcy złotych) oraz zbudować bieżnię tartanową (150 tysięcy złotych). Środki na remont pozyskane zostały z reklamy wielkogabarytowej, umieszczonej na ogrodzeniu stadionu.    
Po przeprowadzeniu modernizacji stadion ma mieć kształt podkowy z otwartą przestrzenią od strony południowej. Na terenie ośrodka mają znajdować się liczne obiekty towarzyszące – hale sportowe, boiska rekreacyjne, baseny, place zabaw, zaplecze hotelowe oraz budynki biurowe. Ma być to obiekt kategorii drugiej, umożliwiający przeprowadzanie zawodów klasy europejskiej i światowej, a także organizację olimpiad. Jeśli dojdzie do przejęcia ośrodka przez miasto, w pierwszej kolejności powstać ma nowocześnie wyposażona siłownia oraz boczne boisko treningowe. W tym samym czasie ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny na zagospodarowanie całości terenu. Jest zatem nadzieja, że stadion Skry odzyska swój sportowy charakter i stanie się czołowym ośrodkiem lekkiej atletyki w Polsce.
Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda