mobile
REKLAMA

Cztery strony Warszawy - Judaizm

W niedzielę, 13 grudnia, każdy, kto chciał poznać judaizm i zobaczyć jak wygląda w środku świątynia żydowska mógł przyjąć na dzień otwarty na ulicę Twardą 6 do Synagogi im. Nożyków. Wydarzenie to zostało zorganizowane Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu „Cztery strony Warszawy”.

 

Cztery strony Warszawy - Judaizm

Judaizm, islam, protestantyzm i prawosławie. Trzy religie tworzące mozaikę wyznaniową przedwojennej i obecnej Warszawy. Kultura i zwyczaje wyznawców poznawane są przez uczniów stołecznych gimnazjów i liceów. W niedzielę, 13 grudnia uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Synagodze im. Nożyków opowiadali o judaizmie.

- Dowiedzieliśmy się o projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i zgłosiliśmy swój akces. Zostaliśmy wybrani. W tym projekcie zresztą dwa lata temu tez braliśmy udział. Uczniowie przygotowywali się do roli przewodników. Mieliśmy warsztaty w synagodze. Bardzo się cieszymy ogromnym zainteresowaniem, z jakim spotkało się to wydarzenie. Jest bardzo dużo ludzi. Dlaczego się zgłosiliśmy? Przede wszystkim, dlatego, że nie tylko w naszym kraju, wszędzie mamy problem z wykluczeniem, uprzedzeniami, z nietolerancją. Pracuję z młodzieżą od dwudziestu lat i obserwuję, że wszelkiego rodzaju uprzedzenia, zresztą nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych wynikają wyłącznie z niewiedzy. Wszyscy, którzy krzyczą hasła anty semickie czy anty muzułmańskie, najczęściej nie znają ani jednego Żyda i ani jednego Muzułmanina i nie mają zielonego pojęcia o tym, o czym mówią. Więc wydaje mi się, że ten projekt jest bardzo wartościowy z tego względu, że przechodzimy takie etapy: przez wiedzę do tolerancji, do zrozumienia i w końcu do akceptacji. Dzieci, które wzięły udział w tym projekcie miały możliwość zdobyć ogromną wiedzę na temat judaizmu – powiedziała Violetta Tarnowska, nauczycielka języka polskiego i angielskiego w Gimnazjum nr 3, opiekunka projektu.

O udziale w projekcie opowiedziało kilku uczniów mokotowskiego gimnazjum.

Karolina: – Wzięłam udział w tym projekcie, ponieważ interesował mnie temat. Chciałam bliżej poznać religię. Jestem przewodnikiem i opowiadam na temat obrazu człowieka w judaizmie.

Sandra Wierzbicka: – Zainteresował mnie temat innej religii, ponieważ jestem chrześcijanką. Zainteresowała mnie religia żydowska. Opowiadam o Torze i Talmudzie.

Konrad: - to wydarzenie wydawało mi się niezwykle ciekawe. To był dla mnie pretekst, żeby zapoznać się z kulturą i religią Żydów. Okazało się to być nie lada wyzwaniem, ale zarazem przyjemnością i zdobyłem dzięki temu ogromną wiedzę, która pozwoli mi zrozumieć inną kulturę. Mam przyjemność oprowadzać ludzi po synagodze i opowiadać wszystkim przybyłym o miejscach świętych dla judaizmu.

Ola: - Wzięłam udział w tym projekcie, ponieważ wydawało mi się to ciekawym doświadczeniem. Dzięki temu mogę przedstawić innym ludziom odmienną kulturę. Mam nadzieję, że dzięki temu będą odnosili się z szacunkiem do innych ludzi, bez względu na to, jaką sami wyznają religię. Razem z Konradem oprowadzam ludzi po synagodze i opowiadam o świętych miejscach dla Żydów.

Kilka pojęć związanych z judaizmem. Opracowała Katarzyna Pyzara.
Bar micwa (hebr. „syn przykazania”) - określenie chłopca żydowskiego, który ukończył trzynaście lat i jest pełnoletni wobec prawa religijnego oraz uroczystości z tym związanej.

Cedyk - żydowski nauczyciel oraz przewodnik duchowny i życiowy w ramach powstałego w XVIII wieku chasydyzmu. Uważano go za niezwykle sprawiedliwego człowieka, żyjącego w mistycznym kontakcie z Bogiem.

Diaspora – mniejszość religijna żyjąca pośród innowierców, stanowiących większość, tu: życie poza Izraelem.

Jidysz – potoczny i literacki język Żydów aszkenazacyjnych

Mykwa (hebr. „basen”) – zbiornik z wodą przeznaczony do kąpieli rytualnych w judaizmie.

Synagoga – żydowski dom zgromadzeń, w którym odbywa się nabożeństwo lub nauka.

Szabat- żydowski dzień odpoczynku i przyjemności. Rozpoczyna się w piątek o zachodzie słońca, zakończy zachodem słońca w sobotę.

Andrzej Sitko
 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda