mobile

Dom braci Jabłkowskich zyska nową twarz

W centrum Warszawy pojawi się nowy Dom Handlowy. Może jednak nie całkiem nowy, a po prostu przywrócony do wyglądu z czasów świetności.

Agata Mościcka
TAGI
Dom braci Jabłkowskich zyska nową twarz

 

Rewitalizacją zabytkowej kamienicy zajęło się studio Broadway Malyan. Projektantom zależy na zachowaniu oryginalnej struktury i klimatu z uwagi, że jest to wczesno modernistyczny budynek o bardzo wysokiej jakości i wartości historycznej. Architekci tworząc jego pierwotny projekt inspirowali się wielkimi francuskimi i niemieckimi domami towarowymi. Witryny rozdzielone są pokaźnymi, profilowanymi filarami, a wejście umieszczono we wnęce, którą podpierają dwie kolumny w stylu doryckim. Budynek zostanie uzupełniony o nowoczesne elementy, ale zachowane zostaną kasetony sufitowe wraz z oświetleniem, które nawiązuje do okresu Art Deco oraz podłoga inspirowana stylem z początku XX wieku.

INTRYGUJĄCA HISTORIA BUDYNKU

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, rozpoczął działalność 7 listopada 1914 roku i do 1939 roku był jedynym tego typu miejscem w stolicy oraz największym domem towarowym w Polsce. Lata największej świetności przypadają na okres dwudziestolecia międzywojennego. W tamtym czasie, na trzecim piętrze, otwarto kawiarnię, aby uprzyjemnić zakupy. Natomiast w sezonie letnim serowano kefiry i soki owocowe na tarasie mieszczącym się na dachu budynku.

Obiekt był czynny nawet podczas okupacji niemieckiej. W czasie Powstania Warszawskiego Dom Towarowy Braci Jabłkowskich zaopatrywał powstańców w odzież, obuwie i żywność, produkowano tu także amunicję. Budynek przetrwał bombardowanie Warszawy.

W czasach PRL w 1950 roku dom został odebrany rodzinie Jabłkowskich i przekazany na rzecz Państwa. W katach 1951 – 1970 mieścił się tam Centralny Dom Dziecka, następnie Dom Obuwia i siedziby biur. Od 1992 roku był to dom handlowy „Arka”. W czerwcu 1996 roku firma „Bracia Jabłkowscy” wznowiła działalność i zwrócono jej budynek.

Jak zapewniają projektanci nie mamy do czynienia z pozorowanym „odświeżaniem” budynku, ale z inwestycją prowadzoną na wysoką skalę. Na skrzyżowaniu ulic Chmielnej i Brackiej zbudowany zostanie pasaż pieszy, który będzie otoczony knajpkami i butikami. Powstanie nowy Plac Pięciu Rogów.

Miejsce to, po rewitalizacji, z pewnością przyciągnie wielu miłośników zakupów.


 

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda