mobile
REKLAMA

Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony dzisiaj na całym globie, to nie tylko okazja do poszerzania świadomości i edukacji na temat tej dotkliwej choroby, ale także do refleksji nad jej znaczeniem i skutkami dla jednostki i społeczeństwa jako całości. Depresja, choć często bagatelizowana lub niedoceniana, jest jedną z najbardziej powszechnych i druzgocących chorób psychicznych, które mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, czy statusu społecznego. Sprawdziliśmy, gdzie w Warszawie można szukać wsparcia i profesjonalnej pomocy.

Daria Skorbiłowicz
Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją

Czym tak naprawdę jest depresja? To znacznie więcej niż zwykłe uczucie smutku czy przygnębienia, które czasem towarzyszy każdemu z nas. Depresja to przewlekła, ciężka choroba psychiczna, która może zakłócić codzienne funkcjonowanie, relacje społeczne, a nawet prowadzić do myśli samobójczych. Jej objawy mogą być różnorodne i obejmować nie tylko niski nastrój, ale także zmęczenie, utratę zainteresowania życiem, zaburzenia snu i apetytu, a także problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji. To choroba, która potrafi wyrządzić ogromne szkody zarówno psychiczne, jak i fizyczne, pozostawiając dotkniętych nią ludzi często bezradnych i osamotnionych.

Jedną z najbardziej przerażających cech depresji jest jej wszechobecność. Nikt nie jest od niej całkowicie wolny, a liczby potwierdzają, że dotyka ona milionów ludzi na całym świecie. Bez względu na to, czy jesteśmy młodzi czy starzy, bogaci czy biedni, depresja może nas dopaść w najmniej spodziewanych momentach i zmienić nasze życie nie do poznania. To właśnie dlatego walka z nią staje się tak niezwykle istotna – potrzebujemy nie tylko zwiększonej świadomości na temat jej objawów i leczenia, ale także wsparcia dla tych, którzy z nią walczą.

W miarę jak obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, ważne jest, abyśmy wspólnie podjęli wysiłki w celu zrozumienia, jak ogromne jest to wyzwanie dla tych, którzy zmagają się z tą chorobą, oraz jak możemy wspierać ich w ich drodze do zdrowia i dobrobytu psychicznego. Depresja może dotknąć każdego z nas, ale razem możemy zrobić wiele, aby pomóc tym, którzy z nią walczą, i dążyć do stworzenia społeczeństwa bardziej przyjaznego dla zdrowia psychicznego wszystkich jego członków.

Spotkanie z ekspertami oraz organizowany pokaz filmu "Powrót do Garden State" w kinie Luna to nie tylko okazja do publicznej dyskusji na temat depresji, ale także ważny krok w edukacji i świadomości społecznej na temat zdrowia psychicznego. Jak podkreślił Piotr Salach, Kierownik referatu Urzędu M. St. Warszawy, Dzielnicy Śródmieście:

"Depresja nie wybiera – może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Jest to prawdziwa choroba psychiczna, wymagająca profesjonalnej opieki i zrozumienia. Dlatego też tak istotne jest organizowanie takich wydarzeń, które nie tylko podnoszą świadomość na temat depresji, ale także zapewniają przestrzeń do otwartej dyskusji i wymiany doświadczeń."

Współpraca z organizacjami takimi jak Alians Przeciw Depresji czy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży jest kluczowa w walce z depresją. Jak zauważył Salach:

"Dzięki ich wsparciu i doświadczeniu można skuteczniej docierać do osób dotkniętych tą chorobą i zapewnić im odpowiednie środowisko oraz pomoc."

W kontekście poszukiwania pomocy w Warszawie, Salach wskazał na istnienie telefonów zaufania zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych:

"To ważne źródła wsparcia dla osób borykających się z depresją, które mogą czuć się osamotnione lub bezradne w obliczu swoich problemów."

Widoczne zaangażowanie w organizację takich wydarzeń oraz współpracę z lokalnymi instytucjami i organizacjami świadczy o determinacji w walce z depresją i budowaniu społeczeństwa bardziej świadomego i otwartego na potrzeby zdrowia psychicznego swoich członków. Jak zakończył Salach:

"Takie inicjatywy nie tylko pomagają w rozprzestrzenianiu wiedzy na temat depresji, ale także niosą nadzieję i wsparcie dla tych, którzy z nią walczą."

Spotkania z ekspertami oraz pokaz filmu "Powrót do Garden State" odbędą się w następujących terminach:

 • 25 lutego 2024 r. (niedziela) o godzinie 16:30

 • 2 marca 2024 r. (sobota) o godzinie 17:30

Miejsce wydarzenia: Kino Luna, ul. Marszałkowska 28.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zarezerwować miejsce poprzez przesłanie krótkiego maila na adres: srodmiescie.wkp@um.warszawa.pl, podając datę pokazu, nazwisko rezerwującej osoby oraz liczbę uczestników.

Warto skorzystać z tej okazji i wziąć udział w dyskusji na temat depresji oraz poznaniu skutecznych metod leczenia, które mogą pomóc wrócić do zdrowia i pełni życia.

Widoczne zaangażowanie w organizację takich wydarzeń oraz współpracę z lokalnymi instytucjami i organizacjami świadczy o determinacji w walce z depresją i budowaniu społeczeństwa bardziej świadomego i otwartego na potrzeby zdrowia psychicznego swoich członków. Jak zakończył Salach:

"Takie inicjatywy nie tylko pomagają w rozprzestrzenianiu wiedzy na temat depresji, ale także niosą nadzieję i wsparcie dla tych, którzy z nią walczą."

Przechodząc do praktycznych aspektów pomocy dla osób dotkniętych depresją, warto zapoznać się z miejscami w Warszawie, gdzie można szukać wsparcia i profesjonalnej pomocy.

 • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych. Cały tydzień w godzinach 14:00-22:00 https://116111.pl/

 • 116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Cały tydzień w godzinach 12:00-02:00

 • 800 70 22 22 - centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego - bezpłatny, czynny całą dobę

 • 22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych. Poniedziałki, środy, czwartki w godzinach 17:00-20:00

 • 800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich. Od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-20:00

 • 800 120 002 - bezpłatny ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie. „Niebieska Linia", całodobowo

 • 800 12 12 12 - bezpłatny telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Czynny całodobowo

 • 800 100 100 - bezpłatny telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-15:00

 • 801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania. Cały tydzień w godzinach 16:00-21:00 (koszt jak za połączenie lokalne)

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

 • Telefon Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia PTP: 116 123.

dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, dostępność: całodobowo, 7 dni w tygodniu.

 • Warszawski Alians Przeciw Depresji. https://www.aliansprzeciwdepresji.org/

 • Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (Warszawa – twoja dzielnica)

 • Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) - korzystająca z doświadczeń w dziedzinie pomocy dla osób zmagających się z depresją.

https://warszawa19115.pl/-/telefony-zaufania-przydatne-infolinie

Każde z tych miejsc oferuje wsparcie i pomoc dla osób borykających się z depresją, zapewniając profesjonalną opiekę oraz możliwość rozmowy z doświadczonymi specjalistami.

Depresja może dotknąć każdego z nas, ale istnieją skuteczne metody leczenia i miejsca, gdzie można szukać pomocy. Dlatego ważne jest, abyśmy razem podejmowali wysiłki w walce z tą chorobą i tworzyli społeczeństwo bardziej przyjazne dla zdrowia psychicznego. Nie wahajmy się szukać wsparcia i rozmawiać o naszych problemach – to kluczowy krok na drodze do zdrowia i dobrobytu psychicznego.

fot. pixbay
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda