mobile
REKLAMA

Europejski Dzień Bez Samochodu

We wtorek 22 września w wielu europejskich krajach obchodzony jest dzień bez samochodu. Od 2002 roku w tę międzynarodową kampanię ekologiczną włączyła się Polska. Tego dnia podróżujący komunikacją publiczną nie muszą kasować biletów ZTM w autobusach, tramwajach, metrze, pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Kolei Mazowieckich w obszarze obowiązywania „Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD”. Na wszystkich parkingach „Parkuj i Jedź” będzie można bezpłatnie zostawić samochód.
 

Europejski Dzień Bez Samochodu

Europejski Dzień Bez Samochodu kończy trwający od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem projektu jest promowanie komunikacji miejskiej i systemu parkingów P+R a także jazdy na rowerze jako alternatywy dla samochodów osobowych. Organizatorzy zwracają uwagę, że samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę zaś autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Jeszcze lepiej emisja dwutlenku węgla przedstawia się w przypadku pojazdów szynowych, które w ogóle nie zatruwają atmosfery.   

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej Europejczyków a także nakłonienie mieszkańców miast do zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji samochodów prywatnych. Europejskie stolice wprowadzają zakaz poruszania się samochodami prywatnymi wymuszając tym samym konieczność korzystania z komunikacji publicznej.  Dla przykładu w Warszawie liczba samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców wynosi 580 aut, natomiast w Berlinie spada i wynosi 360 pojazdów.

W Warszawie, bezpłatny przejazd komunikacją miejską to nie jedyna akcja stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego mająca zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. W sobotę, 19 września na terenie zajezdni autobusowej przy ulicy Woronicza odbędzie się piknik, z wieloma atrakcjami dla wszystkich miłośników stołecznej komunikacji. Hasłem przewodnim imprezy jest „Poczuj miętę do komunikacji miejskiej”.

Partnerami akcji są: Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Metro Warszawskie, Szybka Kolej Miejska, Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa oraz Lasy Miejskie – Warszawa.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda