mobile
REKLAMA

Fotowoltaika dla firm – przepisy, rozliczenie, dotacje

W ostatnim czasie w Polsce obserwujemy wyjątkowy rozwój fotowoltaiki prosumenckiej. Liczby nie kłamią: w ciągu czterech lat liczba instalacji produkujących prąd powiększyła się z 54 tysięcy do 1,2 miliona! Czy w 2023 roku przedsiębiorcy nadal tak chętnie będą montować fotowoltaikę?

Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika dla firm – przepisy, rozliczenie, dotacje

Fotowoltaika w Polsce – najświeższe dane

W 2022 roku w Polsce pojawiło się prawie 59% nowych mocy w fotowoltaice w porównaniu do roku poprzedniego (wzrost z 7,7 GW do 12,2 GW). Polską fotowoltaikę zdominowały instalacje prosumenckie – ich liczba wyniosła ponad 1,2 miliona. Łączna moc wszystkich źródeł energii nad Wisłą, zarówno odnawialnych, jak i konwencjonalnych, wyniosła 60,2 GW. OZE to aż 38% rodzimej energetyki (22,6 GW), a fotowoltaika zajmuje pierwsze wśród zielonych źródeł energii. 

Fotowoltaika dla firm – rozliczenie

Fotowoltaika notuje bardzo dobre wyniki i to mimo zmiany systemu rozliczeń na net-billing, do której początkowo podchodzono dość sceptycznie. 

Do 31 marca 2022 roku prosumenci, zarówno osoby prywatne, jak i firmy, rozliczali się według modelu opustów. Nadwyżki energii elektrycznej oddawali do sieci, a w momencie zwiększonego zapotrzebowania odbierali z niej od 70 do 80% prądu. Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje system sprzedażowy, w którym sprzedajemy nadwyżki energii elektrycznej do sieci, a w razie potrzeby kupujemy ją jak każdy inny konsument. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie E.ON Polska

Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki wywołały spory sprzeciw branży. Sojusznikami tego rozwiązania okazały się jednak niestabilna sytuacja na rynku energii oraz rosnące ceny prądu. Inwestycja w systemy OZE oznacza darmową energię oraz przynajmniej częściowe uniezależnienie się od sprzedawców prądu. Ponadto znacznemu skróceniu uległ okres zwrotu. Z drugiej strony trudno przewidywać, czy w 2023 roku fotowoltaika utrzyma tempo wzrostu z kilku poprzednich lat.  

Programy dopłat do fotowoltaiki dla przedsiębiorców w 2023 roku – co warto wiedzieć?

Firmy mogą liczyć na kilka systemowych rozwiązań, dzięki którym własna produkcja prądu ze słońca staje się coraz bardziej osiągalna. 

Energia Plus – także w 2023 roku 

Żaden program dopłat dla przedsiębiorców nie wywołał takiego poruszenia jak kolejne edycje projektu Mój Prąd wśród indywidualnych prosumentów. Jednak nie można powiedzieć, że firmy zostały bez wsparcia. Przykładem służy program Energia Plus, który wspiera inwestycje w systemy odnawialnych źródeł energii. Kolejny nabór wniosków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w lutym 2023 roku. Łączny budżet dopłat wynosi niemal 567 mln złotych. Przedsiębiorcy mogą starać się o pożyczkę w wysokości od 0,5 mln zł do 500 mln zł, którą można przeznaczyć m.in. na inwestycje w nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, a także na magazyny energii połączone z nowym źródłem. Co istotne, udzielone na preferencyjnych warunkach pożyczki można umorzyć do 10% ich wartości.  

Inne programy dopłat dla przedsiębiorców 

Oprócz Energii Plus firmy będą mogły korzystać jeszcze z kilku znanych im już rozwiązań. Są to przede wszystkim: gwarancja Biznesmax oraz program EKO – KLIMAT. W 2023 roku będzie funkcjonować kilka lokalnych programów jak np. zwolnienie od podatku od nieruchomości we Wrocławiu. Niektóre z nich – jak 50 kW na start z województwa śląskiego czy dotacja warszawska dla przedsiębiorstw z mazowieckiego – niestety zniknie.

Nowy program, czyli Przemysł energochłonny – OZE

W 2023 roku Fundusz włącza do swojej oferty nowy program Przemysł energochłonny – OZE, który jest finansowany z Funduszu Modernizacyjnego. Projekt jest skierowany do przedsiębiorców, którzy posiadają instalacje objęte systemem EU ETS, czyli unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji. Firmy mogą zaciągnąć pożyczkę na inwestycje w OZE (czyli m.in. fotowoltaikę) i magazyny energii z opcją umorzenia nawet do 30%. Na realizację tego projektu przeznaczono 50 mln zł. Wnioski w pierwszym naborze można składać do kwietnia. 

Wsparcie unijne 

Warto wiedzieć, że w 2023 roku rozpocznie się nabór do programów wsparcia w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Działania unijne skupią się bowiem na poprawie efektywności energetycznej. Do oficjalnej wiadomości nie podano jeszcze konkretów, jednak wiemy już, że będą to projekty: 

  • FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko służące obniżeniu emisyjności procesów gospodarczych;
  • FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wspierające zielone rozwiązania w przedsiębiorstwach;
  • KPO – Krajowy Program Odbudowy, który zakłada montaż fotowoltaiki, kolektorów słonecznych oraz elektrowni wiatrowych.
  • REF – Regionalne Europejskie Fundusze, w ramach których wspierany będzie m.in. rozwój fotowoltaiki. 

Początkowy boom na fotowoltaikę wynikał z kilku czynników: z korzystnych zasad rozliczeń w ramach systemu opustów, z ogromnej popularności programu dopłat Mój Prąd, z coraz atrakcyjniejszych cen paneli i w końcu – z drastycznych podwyżek kosztów energii elektrycznej. Czy w 2023 roku utrzymamy to tempo wzrostu? Oraz czy przedsiębiorcy będą chętnie inwestować w fotowoltaikę? Dowiemy się w ciągu kilku kolejnych miesięcy. 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda