mobile

Fundacja chce przyznania nagrody m. st. Warszawy wszystkim żyjącym Powstańcom Warszawskim

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zwróciła się z apelem do Prezydent i do Przewodniczącej Rady m. st. Warszawy, o przyznanie wszystkim żyjącym Powstańcom Warszawskim nagrody m. st. Warszawy. Fundacja chce również zapisania w budżecie miasta środków na odnowienie grobowca żony Generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, Zofii Krapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej o pseudonimie okupacyjnym Maria Springer, bohaterce wywiadu Armii Krajowej, która brała udział w walkach Powstania Warszawskiego.

inf. pras./ fot. Leher
TAGI
Fundacja chce przyznania nagrody m. st. Warszawy wszystkim żyjącym Powstańcom Warszawskim

W zeszłym miesiącu powołaliśmy fundację i przed nami ogrom pracy. Nasze pierwsze działania dotyczą rewitalizacji grobu, w którym na Powązkach pochowano niezwykłą kobietę – Zofię Rapp-Kochańską-Ścibor-Rylską, pseudonim Marie Springer – asa wywiadu Armii Krajowej. To jej zawdzięczamy jedną z najbardziej emocjonujących akcji wywiadowczych w czasie II Wojny Światowej. - zaznacza Rafał Szczepański, Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

 

W oficjalnych pismach skierowanych do Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz do Przewodniczącej Rady m. st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, fundacja zwraca się także o przyznanie nagrody m. st. Warszawy wszystkim żyjącym Powstańcom. Według Rafała Szczepańskiego to ostatni moment na uhonorowanie Powstańców przez władzę miasta. – Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, odchodzą kolejni bohaterowie. Prosimy by tej decyzji nie odkładać. Dajmy każdemu z Powstańców dowód, że u schyłku Ich życia doceniliśmy Ich trud, wiarę w nasze miasto i poświęcenie. Kto jeśli nie Powstańcy, którzy rzucili na szaniec swoje życie, zasługuje na ten zaszczyt? – Dodaje Rafał Szczepański. Przyznanie nagrody m. st. Warszawy wiąże się z przyznaniem jednorazowego dodatku w kwocie 10 tys. zł.

 

To niejedyne aktywności fundacji. Organizacja przygotowuje w ramach akcji „serce dla Powstańców”, kilkadziesiąt paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących. Fundacja jest również w trakcie przygotowywania świątecznej akcji sprzątania grobów Powstańców. W tym celu poszukuje wolontariuszy, którzy bezpośrednio przed świętami pomogą zadbać o uporządkowanie nagrobków. Wszelkich zgłoszeń można dokonywać za pomocą maila: biuroprasowe@fpbp.pl lub facebooka: @FundacjaPamieciPowstancow. Z kolei w najbliższy czwartek, przedstawiciele fundacji będą bezpośrednio

 

apelować do Radnych m. st. Warszawy, podczas debaty nad przyszłorocznym budżetem, o wsparcie inicjatyw organizacji.

 

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego powstała w listopadzie b.r. Założycielami organizacji są: Związek Powstańców Warszawskich, spółka BBI Development SA oraz przedsiębiorca i społecznik Rafał Szczepański. Fundacja ma na celu działanie na rzecz ogółu Powstańców Warszawskich. Wśród statutowych celów zapisano m.in. opiekę nad miejscami pamięci związanymi z II wojną światową, w tym na rzecz rewitalizacji tablic pamięci według projektu Karola Tchorka, opiekę nad grobami żołnierzy Powstania Warszawskiego, organizację doraźnej pomocy dla Powstańców Warszawskich oraz działalność oświatową i wydawniczą.

 

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnie_niemieckie_w_powstaniu_warszawskim#/media/File:Bundesarchiv_Bild_101I-695-0423-13,_Warschauer_Aufstand,_fl%C3%BCchtende_Zivilisten.jpg

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda