mobile

Glony w parku Szczęśliwickim

W jeziorku w parku Szczęśliwickim na wodzie unosi się wykwit glonów nitkowatych.

Informacja prasowa
Glony w parku Szczęśliwickim

Jest to bardzo uciążliwy glon rozwijający się w oczkach wodnych i stawach, któremu sprzyja płytka i dobrze nasłoneczniona woda bogata w związki fosforu i azotu. Przyczyną występowania glonów jest wysoka żyzność zbiorników wodnych która prowadzi do wysokiej produkcji roślinnej. Glony nitkowate porastają kamienie, rośliny wodne lub występują w formie pływających kożuchów na tafli wody. Rozwój glonów następuje wczesną wiosną w chwili nagłego wzrostu temperatury i silnego nasłonecznienia. W chwili ogrzania wody zarodniki glonu się aktywują, rosną masowo i bardzo szybko dochodzi wtedy do tzw. zakwitu glonów.

Glinianki Szczęśliwickie zaopatrywane są wodami opadowymi. Wraz z deszczem i spływem wód do zbiorników trafiają zanieczyszczenia z powietrza, zawiesiny, węglowodory, metale ciężki, związki biogenne. Ponadto źródłem biogenów (substancji stymulujących wzrost glonów) mogą być  chleb i inne resztki, jakimi mieszkańcy dokarmiają ptaki wodne. Zbiorniki są przenawożone stąd obfite występowanie glonów.

Glony są regularnie usuwane przez pracowników firmy odpowiedzialnej za utrzymanie zbiorników wodnych na Ochocie, choć jest to bardzo kosztowne i krótkotrwałe, z nieznanymi skutkami dla ryb i ptaków

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda