Glony w parku Szczęśliwickim
W jeziorku w parku Szczęśliwickim na wodzie unosi się wykwit glonów nitkowatych.
Jest to bardzo uciążliwy glon rozwijający się w oczkach wodnych i stawach, któremu sprzyja płytka i dobrze nasłoneczniona woda bogata w związki fosforu i azotu. Przyczyną występowania glonów jest wysoka żyzność zbiorników wodnych która prowadzi do wysokiej produkcji roślinnej. Glony nitkowate porastają kamienie, rośliny wodne lub występują w formie pływających kożuchów na tafli wody. Rozwój glonów następuje wczesną wiosną w chwili nagłego wzrostu temperatury i silnego nasłonecznienia. W chwili ogrzania wody zarodniki glonu się aktywują, rosną masowo i bardzo szybko dochodzi wtedy do tzw. zakwitu glonów.
Glinianki Szczęśliwickie zaopatrywane są wodami opadowymi. Wraz z deszczem i spływem wód do zbiorników trafiają zanieczyszczenia z powietrza, zawiesiny, węglowodory, metale ciężki, związki biogenne. Ponadto źródłem biogenów (substancji stymulujących wzrost glonów) mogą być chleb i inne resztki, jakimi mieszkańcy dokarmiają ptaki wodne. Zbiorniki są przenawożone stąd obfite występowanie glonów.
Glony są regularnie usuwane przez pracowników firmy odpowiedzialnej za utrzymanie zbiorników wodnych na Ochocie, choć jest to bardzo kosztowne i krótkotrwałe, z nieznanymi skutkami dla ryb i ptaków
Fot. UD Ochota