mobile
REKLAMA

Głosujemy na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim

Wystartowała 9. edycja budżetu obywatelskiego. W tegorocznej edycji mieszkańcy Żoliborza zgłosili 68 projektów, a do głosowania dopuszczonych zostało 31 pomysłów na łączną kwotę 3 mln 494 tys. 650 zł. Środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego na Żoliborzu w 2023 roku to 2 mln 22 tys. 616 zł. Maksymalna kwota przewidziana na pojedynczy dzielnicowy projekt wynosi 404 tys. 523 zł.

Informacja prasowa
Głosujemy na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim

Z 68 pomysłów zgłoszonych na Żoliborzu, 32 zweryfikowano negatywnie, a 5 projektów wycofali sami autorzy. Od negatywnej oceny odwołało się 13 autorów, ocena została jednak utrzymana.

 

Najdroższy projekt, który bierze udział w głosowaniu zatytułowany "Wspólne drugie śniadanie w szkole" skierowany do uczniów żoliborskich szkół podstawowych i ma na celu sfinansowanie dzieciom drugiego śniadania w postaci kanapki. Szczegóły składu kanapki mają być ustalane we współpracy ze środowiskiem szkolnym, a jego skład będzie zależał od preferencji odbiorców projektu. Na obecnym etapie proponowane jest białe pieczywo (np. kajzerka) z masłem, plasterkiem szynki i plasterkiem sera żółtego. Całkowity koszt projektu opiewa na kwotę 404 100 zł.

 

Na kwotę 400 tys. zł autorzy wycenili jeszcze 3 zgłoszone i dopuszczone do głosowania żoliborskie projekty:

 

·       „Więcej światła na Słowackiego - doświetlenie chodnika od skweru Newerlego do placu Kuronia”, który zakłada zamontowanie 20 latarni typu parkowego na chodniku przy ulicy Słowackiego, po stronie parzystej, między skwerem Newerlego, a placem Kuronia przy ul. Słowackiego na wysokości numerów od nr 32/36 do 52/54.

·       „Nowoczesny skatepark przy ul. Potockiej 1 na terenie OSiR Żoliborz. Wymiana i remont wszystkich przeszkód. Dopasowanie skateparku do potrzeb osób na różnym poziomie zaawansowania. Zawody i piknik na start działania po przebudowie”. Zgodnie z koncepcją autorów, większość przeszkód miałaby być wymieniona na nowe, a pozostałe poddane  kapitalnemu remontowi. Część kwoty przeznaczona byłaby na organizację na rodzinnego pikniku, połączonego z zawodami deskorolkowymi dla wszystkich chętnych.

·       „Modernizacja nawierzchni boiska przy LXIV LO Witkacego”, który zakłada wymianę zniszczonej nawierzchni boiska na nową sztuczną nawierzchnię - poliuretanową, tartan bądź płyty gumowe. I przystosowanie go do pełnienia funkcji boiska do piłki nożnej oraz koszykówki.

 

Na drugim biegunie znajduje się najtańszy dopuszczony do głosowania projekt „Wakacyjna joga na Żoliborzu”. Jej koszt to 8 020 zł. Zakłada on organizację otwartych, bezpłatnych zajęć z jogi na świeżym powietrzu, 2 razy w tygodniu od czerwca do września 2023 w Parku im. Stefana Żeromskiego. Łącznie zorganizowanych miałoby być 26, 60-minutowych spotkań. Autor proponuje podzielenie zajęć w zależności od potrzeb i oczekiwań uczestników np. jednego dnia joga dynamiczna, innego dnia - spokojna, łagodna forma dostosowana dla seniorów.

 

W całej Warszawie pod głosowanie poddanych jest 1327 projektów, w tym 1189 pomysłów dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego na realizację projektów mieszkańców przeznaczono łącznie sumę ponad 100 mln zł.

 

Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i listę zwycięskich propozycji poznamy 13 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w przyszłym roku.

 

Jak głosować na projekty w budżecie obywatelskim?

Aby wziąć udział w głosowaniu nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

 

Głosować można na dwa sposoby:

·       w urzędzie dzielnicy przy wykorzystaniu formularza w wersji papierowej

·       za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl.

Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl.

fot.zoliborz.um.warszawa.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda