mobile
REKLAMA

Jak udoskonalić budżet partycypacyjny?

Rozpoczął się kolejny etap konsultacji społecznych dotyczący zasad nowej edycji budżetu partycypacyjnego. Nad propozycjami zmian mieszkańcy mogą pracować w trakcie warsztatów oraz na spotkaniach. Swoje uwagi można również zgłaszać w punktach konsultacyjnych. Konsultacje trwają do 20 listopada br.

Informacja prasowa
Jak udoskonalić budżet partycypacyjny?

Stolica rozwija się dzięki aktywnym mieszkańcom, którzy ożywiają i integrują lokalne społeczności. Efekty pomysłów warszawiaków widać w całym mieście. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mieszkańcy decydują o części budżetu stolicy. Zgłaszają pomysły, dyskutują o nich, a w głosowaniu wybierają te, które zostaną zrealizowane. Budżet partycypacyjny wpisał się w codzienność Warszawy. Co roku ponad 100 tysięcy osób głosuje na pomysły, które potem pojawiają się w przestrzeni miasta. Do tej pory odbyło się pięć edycji budżetu partycypacyjnego. Każda z nich podlegała ocenie.

Aktualnie przygotowywane są zasady nowej edycji budżetu partycypacyjnego. Zebrane w trakcie konsultacji uwagi pozwolą ulepszyć proces, aby jeszcze bardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców. Po zakończeniu konsultacji zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane oraz uwzględnione w dokumentach, zaś propozycja uchwały przekazana Radzie m.st. Warszawy.

- Partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać. Dlatego też, aby jak najlepiej przygotować nową procedurę, w oparciu o opinie mieszkańców i dotychczasowe doświadczenie zdecydowaliśmy się przeprowadzić konsultacje społeczne. Przed nami duże wyzwanie związane z dostosowaniem przyszłego budżetu partycypacyjnego do wymogów nowych przepisów – mówi Marcin Wojdat, Sekretarz m.st. Warszawy, Przewodniczący Rady ds. budżetu partycypacyjnego i dodaje - Zapraszamy do dyskusji na spotkaniach oraz do przesyłania opinii i uwag mailem. Zachęcamy też do wspólnej pracy nad definicją ogólnodostępności projektów, która będzie obowiązywać w całym mieście.

Wnioski z konsultacji, które zostały przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia br. zostały uwzględnione w trakcie dalszych prac nad nową edycją. Raport znajduje się tutaj. Od czerwca br. pracownicy merytoryczni Centrum Komunikacji Społecznej, koordynatorzy ds. budżetu partycypacyjnego oraz członkowie Rady ds. budżetu partycypacyjnego pracowali nad doprecyzowaniem założeń nowej edycji.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami, które opisują propozycję przebiegu kolejnej edycji:

Przypominamy również, że w tym roku zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych określająca wymogi, które powinien spełniać budżet partycypacyjny. Przebieg kolejnej edycji powinien być dostosowany do wymagań opisanych w ww. ustawie.

JAK MOŻNA WZIĄĆ UDZIAŁ W KONSULTACJACH?

Przyjdź na spotkanie:

  • 5 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz
  • 19 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów

Weź udział w warsztacie o definicji ogólnodostępności: 14 listopada (środa) o godzinie 18:00. Zapisy: twojbudzet@um.warszawa.pl, tel. 22 443 34 71

Odwiedź punkt konsultacyjny:

  • 7 listopada (środa) godz. 17:00-19:00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66
  • 8 listopada (czwartek) godz. 17:00-19:00, Biblioteka Publiczna, ul. J. Meissnera 5
  • 13 listopada (wtorek) godz. 17:00-19:00, Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Grójecka 109
  • 17 listopada (sobota) godz. 11:00-14:00, Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15
  • 20 listopada (wtorek) godz. 14:00-18:00, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, ul. Nowolipie 25 B

Źródło i fot.: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda