mobile
REKLAMA

Kardiologia i geriatria w Szpitalu Wolskim

Szpital Wolski, jako pierwszy w całym województwie mazowieckim, zyska oddział geriatryczny. Do nowego pawilonu zostanie przeniesiona kardiologia.

TAGI
Kardiologia i geriatria w Szpitalu Wolskim

Budowa 66-łóżkowego pawilonu kardiologicznego obejmuje powstanie 3-kondygnacyjnego (dwie nadziemne i jedna podziemna) pawilonu o całkowitej powierzchni użytkowej 3562 m2 dla potrzeb Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Kardiologii Interwencyjnej, Poradnią Kardiologiczną oraz Pracownią Diagnostyczno-Endoskopową. W tym roku zrealizowany będzie pierwszy etap wyposażenia budynku, w którego skład wejdzie: sprzęt medyczny do Pracowni Endoskopii, częściowo meble medyczne oraz meble biurowe. Otwarcie nowego pawilonu, pierwszego od 80. lat pawilonu łóżkowego wybudowanego na tym terenie, nastąpi wiosną 2016 roku.

- W sytuacji niekorzystnych dla warszawiaków danych epidemiologicznych, wskazujących na choroby układu krążenia, jako pierwszą przyczynę ich umieralności, budowa nowoczesnego, dobrze wyposażonego oddziału kardiologicznego ma bardzo istotne znaczenie. Z placówki tej będą korzystać nie tylko mieszkańcy Woli, ale i dzielnic ościennych, a także pozostali warszawiacy – oświadczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Równocześnie z budową nowego pawilonu trwa modernizacja pomieszczeń dawnej kuchni szpitalnej na potrzeby 36-łóżkowego pawilonu geriatrycznego. Rozlokowane na 1,5 tys m2 pomieszczenia będą łatwo dostępne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Przy wejściu głównym zostanie dobudowana winda. Pacjenci będą przebywać w 12 przestrzennych salach z łazienkami. Oprócz pokoi lekarskich i zabiegowych znajdą się tutaj sale terapii zajęciowej, gabinety fizykoterapii i gabinet psychologa. Pozwoli to na wdrożenie kompleksowego programu leczenia osób ze schorzeniami wieku podeszłego, który niewątpliwie jest potrzebny, ponieważ ¾ osób przebywających na oddziale chorób wewnętrznych to ludzie w wieku 65+ potrzebujący specjalistycznej opieki.

Będzie to pierwszy taki oddział o profilu geriatryczno-zachowawczym w całym województwie mazowieckim.

- Jest to bardzo ważna inwestycja w sytuacji odczuwalnego, nie tylko w Warszawie, braku bazy łóżkowej w internie szpitalnej. Znany jest również powszechnie problem rosnącej populacji osób starszych, którzy są najczęściej pacjentami oddziałów internistycznych. Nowy oddział internistyczno-geriatryczny, dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, powinien chociaż w części poprawić dostępność leczenia szpitalnego w tej dziedzinie – powiedziała prezydent Warszawy.

Pierwotnie nowy pawilon przeznaczony był na 55-łóżkowy oddział internistyczny, co wiązało się z wieloletnimi staraniami szpitala o powiększenie bazy łóżkowej ciągle przepełnionych oddziałów chorób wewnętrznych. Taka sytuacja poważnie utrudnia funkcjonowanie SOR, bo są tu leczeni pacjenci czekający na wolne miejsca na internie.

Zdecydowano, że do nowego pawilonu przeniesiona zostanie kardiologia, która obecnie mieści się w 100-letnim budynku wymagającym kapitalnego remontu. Jego podjęcie oznaczałoby wstrzymanie działania kardiologii na co najmniej pół roku.

Dzięki przyjętemu rozwiązaniu funkcjonowanie szpitala nie zostanie zakłócone, będzie mniejsze obłożenie na oddziałach chorób wewnętrznych oraz w SOR, a co za tym idzie - polepszą się warunki hospitalizacji i pracy personelu.

Obie inwestycje będą kosztować 27,5 mln zł i zostaną sfinansowane z budżetu m. st. Warszawy. Wsparcie w wyposażeniu geriatrii zadeklarowała wstępnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda