Kardiologia w nowym pawilonie
Szpital Wolski powiększył się o nowy trzy kondygnacyjny Oddział Kardiologiczny, w którym do dyspozycji pacjentów jest 66 łóżek. Budowa pawilonu i jego wyposażenie w najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt diagnostyczny możliwe były dzięki finansowemu wsparciu miasta. Inwestycja kosztowała ponad 25 mln złotych, z czego 5 mln pochłonęły wydatki na nowe wyposażenie, głównie sprzęt medyczny.
Po niespełna dwóch latach od wmurowania kamienia węgielnego Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Kasprzaka 17 może wreszcie cieszyć się nowym pawilonem o powierzchni blisko 3 562 mkw., w którym obecnie działają już kardiologia i pracownia endoskopii. Ta ostatnia wzbogaciła się o trzy łóżka dla pacjentów.
– Szpital Wolski zmienia się od 2007 roku, sukcesywnie otrzymując od miasta wsparcie finansowe. Łącznie z rokiem ubiegłym to już 74,2 mln złotych, a w Wieloletniej Prognozie Finansowej są zarezerwowane środki na dalszy jego rozwój – powiedział podczas oficjalnego otwarciu pawilonu nr 9 Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Do nowo otwartego Oddziału przeniesione zostały: Pracownia Kardiologii Interwencyjnej, Poradnia Kardiologiczna i Pracownia Diagnostyczno-Endoskopowa. Pojawiła się także nowa, niezbędna aparatura diagnostyczna, w tym: kardiomonitory, gastroskopy, kolonoskopy, aparaty EKG, aparat do znieczulenia, stoły zabiegowe, łóżka dla pacjentów, meble, sprzęt komputerowy i gospodarczy. Jej zakup sfinansowany został z budżetu miasta.
– Jest to pierwszy pawilon łóżkowy wybudowany na naszym terenie po II wojnie światowej – podkreślił Robert Mazur, dyrektor szpitala.
Budynek o numerze 9 zlokalizowany jest między porodówką Instytutu Matki i Dziecka, a oddziałem geriatrycznym. Pachnie świeżością i sterylnością.
Poziom „-1” zajmuje kardiologia interwencyjna, do której przynależy Ośrodek Diagnostyki i Terapii Wewnątrznaczyniowej. To istotne miejsce dla pacjentów z kłopotami sercowymi, gdyż to właśnie tutaj wykonywane są całodobowo zabiegi specjalistyczne typu koronarografia czy angioplastyka, jest też sala opatrunkowa do pielęgnacji ran po zabiegach i pracownia prób wysiłkowych Znajduje się tu również Ośrodek Elektroterapii Serca z pracownią kontroli kardiowerterów, gdzie pacjenci poddawani są zabiegowi wszczepiania rozrusznika serca.
Na parterze usytuowano odział intensywnego nadzoru kardiologicznego z system stałego monitorowania czynności życiowych przez personel dozorujący oraz pracownie kontroli stymulatorów serca, echokardiografii serca i endoskopii oraz gabinety diagnostyczno-zabiegowe.
Piętro należy do Oddziału kardiologicznego z 34 łóżkami oraz pracowni poradni kardiologicznej: stymulacji p/przełykowej serca, prób pionizacyjnych oraz Holtera, EKG i RR. Znajduje się tu również m.in.: izolatka z zapleczem higieniczno-sanitarnym, punkt pielęgniarski, gabinet badań i gabinet diagnostyczno-zabiegowy.
Pacjentom pozostaje mieć tylko nadzieję, że teraz zmniejszą się kolejki do lekarza specjalisty kardiologa.