Kino Otwarte: „Moja ucieczka” – pokaz filmu i dyskusja
Celem spotkań w ramach Kina Otwartego jest edukacja na temat praw człowieka. Filmy pomagają dotrzeć do ukrytych emocji, inspirują do zmian, dają nadzieję, rozwijają samoświadomość, pozwalają z dystansu spojrzeć na nasze problemy.
Projekcje filmów dokumentalnych na tematy prawo – człowiecze stanowią punkt wyjścia do dyskusji na temat problemu, zjawiska przedstawionego w filmie. Projekt odpowiada na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią.
W naszym zbiorze znajdują się filmy dotyczące min.: imigracji, uchodźstwa, dyskryminacji ze względu na pochodzenie, społecznych i psychologicznych przyczyn stereotypów i dyskryminacji, niewolnictwa XXI wieku, handlu ludźmi, praw dzieci, swobody wypowiedzi i wolności przekonań.
Opis filmu "Moja ucieczka": W 2015 roku do Europy dotarła ogromna fala uchodźców. Wielu miało przy sobie telefony komórkowe i niektórzy przy ich pomocy udokumentowali swoją drogę. Elke Sasse dociera do takich właśnie osób i umieszcza w swoim filmie nagrania z ich ucieczek z Syrii, Afganistanu i Erytrei. Dzięki temu świadectwu możemy zobaczyć, jak wyglądała ich droga do Europy, z czym musieli się zmagać, jakie towarzyszyły im emocje, jak zorganizowane są ich nielegalne przeprawy przez granice we współpracy z przemytnikami. Szlaki ucieczek, które znaliśmy dotąd tylko z mediów, staną się realnymi obrazami, a zza statystyk wyłonią się konkretne twarze, także dziecięce. Historie te mogą pozwolić lepiej zrozumieć motywację, która stoi za podjęciem trudnej decyzji o ucieczce (za: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie).
Źródło fotografii: /AFP