mobile
REKLAMA

Kolumny wojskowe na drogach do końca maja

Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na drogach. Do końca maja będzie można na nich spotkać przemieszczające się kolumny wojskowe

oprac. Klaudia Kwasek
Kolumny wojskowe na drogach do końca maja

W Polsce odbywają się właśnie manewry wojskowe  STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, w których uczestniczą polscy żołnierze. W związku z tym na drogach można spotkać przemieszczające się kolumny wojskowe. Do końca maja pojazdy wojskowe będą poruszały się praktycznie po wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych, krajowych i innych trasach. W związku z tym dodatkowo oznaczono obiekty inżynierskie przy niektórych drogach krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Te znaki są przeznaczone wyłącznie dla kierowców pojazdów wojskowych i nie mają zastosowania dla kierowców cywilnych.

Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas przemieszczania się tych kolumn, ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie odpowiednio skoordynowany, minimalizując utrudnienia dla normalnego ruchu drogowego. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez jednostki regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową, we współpracy z Policją. Przemieszczenia zostały wcześniej skoordynowane z odpowiednimi władzami, włączając w to władze lokalne.

Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w przypadku spotkania kolumny wojskowej na drodze, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowcy powinni skupić się na prowadzeniu pojazdu, zamiast zajmować się dodatkowymi czynnościami, takimi jak fotografowanie czy nagrywanie filmów. Pojawił się również apel drogowców dotyczący przestrzegania instrukcji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, aby unikać publikowania informacji czy zdjęć dotyczących ruchów wojskowych, ich lokalizacji, dat i godzin przemieszczania się kolumn, czy informacji o wylotach i lądowaniach wojskowych statków powietrznych. Niewłaściwe zachowanie w sieci, takie jak publikacja zdjęć ważnych obiektów wojskowych, instalacji czy urządzeń, może negatywnie wpłynąć na system bezpieczeństwa i obronności kraju.

Jest istotne, aby unikać wjeżdżania między pojazdy wojskowe poruszające się w kolumnie, z uwagi na dużą masę tych pojazdów i związane z tym wydłużone drogi hamowania. Należy pamiętać, że sprzęt wojskowy jest przystosowany do zadań bojowych, co oznacza, że może nie mieć takiej samej widoczności jak cywilne pojazdy mijające go na drodze.

Jeśli chodzi o informacje dotyczące warunków ruchu na drogach krajowych, główne źródła to serwis www.drogi.gddkia.gov.pl oraz numer 19 111. Tam można uzyskać informacje o możliwych utrudnieniach na trasie, a także zgłaszać uszkodzenia infrastruktury lub sytuacje zagrażające bezpieczeństwu zauważone podczas podróży.

fot. GDDKIA

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda