mobile
REKLAMA

Kopernikański przewrót nad Wisłą

Centrum Nauki Kopernik otwiera Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego (PPK).

Informacja prasowa
TAGI
Kopernikański przewrót nad Wisłą

Będzie to innowacyjny, naukowy ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie edukacji. By mógł funkcjonować, potrzebny jest nowy budynek – dlatego ogłoszony właśnie został konkurs na architektoniczną koncepcję siedziby PPK.

- Centrum Nauki Kopernik jest  jedną z wizytówek współczesnej  Warszawy – dynamicznego miasta, wspierającego innowacyjność i doceniającego rolę nowoczesnej edukacji. Rozszerzenie działalności tej instytucji ma istotne znaczenie dla harmonijnego rozwoju stolicy i jej mieszkańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i dodaje – ogłoszony właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną to prawdziwe wyzwanie dla projektantów, zapraszam do składania ofert.

Pracownia, która powstanie w swoim zamyśle ma zmienić kulturę uczenia się i przyczynić się do przeprowadzenia zmian w kształceniu, które będą odpowiadały na potrzeby i wyzwania społeczeństwa XXI wieku. - Sytuacja, w której dzieci siedzą w klasie i słuchają nauczyciela, przekazującego im wiedzę jest odwzorowaniem stanu z XIX wieku. Dzisiaj potrzebujemy nowych rozwiązań, opartych na lepszym rozumieniu procesów uczenia się i wykorzystujących nowoczesne technologie. Temu będzie służyła Pracownia – mówi dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Pracownia przyszłości

W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) będą prowadzone eksperymentalne badania procesów uczenia się, realizowane programy naukowe, badawcze i badawczo – rozwojowe. Do współpracy zaproszeni zostaną partnerzy akademiccy, naukowi i biznesowi.

Nowy obiekt, a w nim….

Centrum Nauki Kopernik już teraz tworzy cały kompleks budynków - gmach główny, planetarium i usytuowany tuż przy Bulwarach Wiślanych wystawienniczy Pawilon 512. Wszystkie te lokalizacje łączy zielony teren Parku Odkrywców. Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to kolejny ważny element tej przestrzeni. Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i będzie z nim skomunikowana łącznikiem. Budynek będzie przykładem nowoczesnej, ekologicznej architektury, wpisującej się w otoczenie. Bogaty program działalności PPK wymaga zaaranżowania wielofunkcyjnej przestrzeni, łatwej do modyfikowania, często o nietypowym przeznaczeniu.

Całość Prawni zostanie podzielona na kilka części:

Przestrzeń warsztatowo-laboratoryjna

Korzystać z niej będą dzieci i młodzież z opiekunami, edukatorzy oraz partnerzy Pracowni. Ta część dodatkowo podzielona została na 3 strefy, wyposażone w sprzęt o różnym poziomie zaawansowania technologicznego.

- Strefa no-tech - to przestrzeń bez specjalistycznego sprzętu i narzędzi technicznych, przeznaczona na szkolenia, zajęcia warsztatowe, prace koncepcyjne czy spotkania.

- Strefa lo-tech - będzie wyposażona w podstawowy sprzęt laboratoryjny oraz narzędzia. Tu powstaną 2 duże laboratoria (Lab Mokry i Lab Suchy), przystosowane do prowadzenia zająć z biologii, fizyki, chemii, techniki i innych dziedzin. W każdym labie mieścić się będzie cała szkolna klasa (32 osoby), a w razie potrzeby przestrzeń będzie można zmniejszyć i zaaranżować laboratorium dla 16 osób. W strefie LO-TECH. znajdzie się także FabLab -  pracownia wyposażona w narzędzia tradycyjne (młotki, śrubokręty) i nowoczesne (drukarki 3D, wycinarki laserowe). Podczas zajęć uczestnicy będą definiować problemy i poszukiwać sposobów ich rozwiązania, m.in. tworząc i testując prototypy.

- Strefa hi-tech - to prawdziwy teren badawczy, wyposażony w zaawansowane technologie, narzędzia, oraz profesjonalny sprzęt laboratoryjny. Będą tu prowadzone prace rozwojowe: tworzenie nowych formatów zajęć, prototypowanie eksponatów i zabawek edukacyjnych, prowadzenie interdyscyplinarnych testów naukowych itp.

Pracownie focusowe

PPK będzie prowadzić wiele badań opartych o wywiady, obserwacje czy kwestionariusze. W przestrzeni focusowej znajdą się pomieszczenia do przeprowadzania wywiadów grupowych, dyskusji, obserwacji z wykorzystaniem lustra weneckiego, nagrań audio-video i innych specjalistycznych urządzeń.

Laboratoria badawcze procesów poznawczych i pracownie rozwojowe

To miejsca, które będą udostępniane partnerom zewnętrznym do realizacji badań z obszaru psychologii oraz spotkań i pracy dydaktycznej pracowników naukowych. Znajdą się tu gabinety indywidualnej pracy naukowców, (przystosowane do prac analitycznych i badań eksperymentalnych), pracownie badawcze dla zespołów, wyposażone w stanowiska komputerowe oraz sale seminaryjne.

To wszystko trzeba zmieścić w jednym trzykondygnacyjnym budynku, mieszczącym jednorazowo ok. 600 osób.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda