mobile
REKLAMA

Kosmiczna Noc Bibliotek na Woli

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola dołączyła do akcji „Noc Bibliotek”. Z okazji obchodów Roku Mikołaja Kopernika, tematyka imprezy nawiązuje do astronomii. W programie przewidziano m.in. „kosmiczne” atrakcje Centrum Nauki Kopernik oraz pokazy w planetarium. Impreza odbędzie się 7 października i potrwa od 15:00 do 21:00.

Marcin Kalicki
Kosmiczna Noc Bibliotek na Woli

W trakcie wydarzenia, każde z trzech pięter Biblioteki stanie się przestrzenią niezwykłych doświadczeń i pokazów naukowych. Młodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział
w interaktywnych zajęciach, które pozwolą im lepiej zrozumieć tajemnice wszechświata. Co istotne, każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś tego dnia dla siebie. W programie zaplanowano m.in. turniej planszówki „Terraformacja Marsa”, warsztaty absurdalno-lingwistyczne (koalang) czy międzypokoleniowe warsztaty chemiczne.

Do głównych atrakcji należą eksperymenty Centrum Nauki Kopernik oraz pokazy Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka. Podczas imprezy odwiedzający dowiedzą się, jak iluzjoniści wykorzystują niedoskonałość naszych zmysłów, samodzielnie wykonają przygotowane eksperymenty, przeniosą się (dzięki VR) do wnętrza stacji kosmicznej i poobserwują niebo dzięki pokazom w planetarium.

Nie zabraknie też stałych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę. W programie m.in.: „Kosmiczna biblioteka” (co czytają astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS?), „Lekcje z kosmosu” (pokaz filmów o tematyce kosmicznej), gra biblioteczna „Gdzie ukryły się planety?” oraz eksperymenty z Profesorem Kleksem. Ponadto w trakcie wydarzenia każdy odwiedzający będzie mógł obserwować niebo przez teleskop.

Szczegółowy program imprezy:

godz. 14:00 - 14:40 - Szkoła Bębnów Brazylijskich Ritmo Bloco

Noc Bibliotek rozpoczniemy w rytmie brazylijskich bębnów! Grupa perkusyjna przeniesie nas z Parku Mirowskiego na taras przed budynkiem Biblioteki, gdzie odbędzie się żywiołowy koncert.

godz. 15:00 - Oficjalne rozpoczęcie imprezy na tarasie

Podczas oficjalnego otwarcia zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu "Wola Odkrywania". Konkurs nadal trwa! Zachęcamy do udziału dzieci w wieku 7-10 lat. To wyjątkowa okazja, by wprowadzić najmłodszych w fascynujący świat literatury popularnonaukowej. Więcej informacji: https://tinyurl.com/4yjvuua3

Parter, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 32:

godz. 15:30, 17:30, 19:30 - Umysł przyłapany (atrakcja Centrum Nauki Kopernik)

Jak iluzjoniści wykorzystują niedoskonałość naszych zmysłów? Czy rytm wpływa na nasze poczucie czasu? Jak eksperci od reklamy wykorzystują wiedzę o naszym umyśle? Przygotuj się na fascynujące eksperymenty i naukowe ciekawostki z nutką humoru!

godz. 16:30, 18:30, 20:30 - Kopernik na kółkach (atrakcja Centrum Nauki Kopernik)

Ponad 60 eksperymentów w niewielkim wózku! To doskonała okazja do samodzielnego eksperymentowania. Wystarczy podejść w dowolnym momencie i dołączyć do naukowej zabawy!

godz. 16:15 - Turniej "Terraformacji Marsa"

Zagraj w kultową planszówkę i zgarnij nawet 200 zł na nowe gry! Czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisy@bpwola.waw.pl

I piętro, Biblioteka "Komiksowo":

godz. 15:00 - 21:00 - Kosmiczna przygoda z Planetą Anuką

- Fascynujące pokazy w planetarium (czas trwania: ok. 10 minut, seanse co 15 minut). W programie:

„Drogowskazy na niebie” - co aktualnie widać na niebie? Sprawdzimy fazę Księżyca, poznamy aktualnie widoczne gwiazdozbiory i nauczymy się je rozpoznawać. Obejrzymy także wszystkie gwiazdozbiory zodiakalne, aby każdy mógł zobaczyć swój znak na nieboskłonie!

„Gwiezdne opowieści” – obejrzymy Słońce, Księżyc i wszystkie planety. Poznamy najciekawsze gwiazdozbiory; dowiemy się, które z nich zawsze można odnaleźć na nocnym niebie. Zobaczymy przepiękne mgławice i polecimy do środka naszej Galaktyki!

„Jest tam kto?” - czy istnieje życie w Kosmosie? Gdzie w Układzie Słonecznym możemy spodziewać się życia? Czy istnieją kosmici i próbują się z nami skontaktować? Podczas seansu poznamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z zagadnieniem istnienia życia poza naszą planetą.

„Wyprawa na Ziemię” - podczas filmu przeniesiemy się w czasie i przestrzeni z Ziemi na Księżyc, z przyszłości do odległej przeszłości. Obejrzymy wizję bazy księżycowej, która być może za kilkadziesiąt lat powstanie na Srebrnym Globie. Zobaczymy też Ziemię podczas epoki lodowcowej - cofniemy się aż 65 milionów lat do czasów dinozaurów! Ta niesamowita wędrówka zachwyci wszystkich widzów, niezależnie od wieku!

- Wirtualne spacery po stacji kosmicznej w goglach VR - każdy uczestnik będzie mógł obejrzeć film prezentujący wnętrze stacji kosmicznej oraz "przejechać się" łazikiem po Księżycu. Poczuj się jak prawdziwy astronauta!

II piętro, Czytelnia Naukowa nr 3:

Obserwacja nieba przez teleskop

godz. 15:30 - Eksperymenty z Profesorem Kleksem

Zabawa z CO2 (gaśnica, wulkan, jojo w butelce i suchy lód). Zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: zapisy@bpwola.waw.pl

godz. 16:30 - Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na okładkę "O obrotach sfer niebieskich"

Konkurs nadal trwa! Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do wzięcia udziału. To wyjątkowa akcja, która ma na celu zachęcenie uczestników do wyrażenia swojej twórczości oraz uczczenia dokonań Mikołaja Kopernika. Więcej informacji: https://tinyurl.com/yz5azx55

godz. 17:00 i 18:00 - Międzypokoleniowe warsztaty chemiczne (prowadzenie: dr Magdalena Osial)

Nauka jest niesamowita i skrywa wiele tajemnic. Na warsztatach międzypokoleniowych uczestnicy dowiedzą się, jakie właściwości posiadają różne substancje oraz poznają zjawiska zachodzące w przyrodzie. Odpowiemy na wiele pytań, a to wszystko dzięki prostym eksperymentom, które bez problemu będzie można wykonać także w domu. Zachęcamy do kontynuacji naukowej przygody i inspirujemy do zgłębiania wiedzy. Wszystko po to, aby pokazać piękno chemii i dobrze się przy tym bawić! Zajęcia skierowane do dzieci (8-12 lat) wraz z opiekunami. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@bpwola.waw.pl

godz. 19:00 - Gwiazdy i Mitologia

Opowiastki o mitach ilustrowane grafikami (na podstawie „Mitologii” Parandowskiego, Kubiaka i Markowskiej). Pokażemy również, jak odczytywać i rozpoznawać gwiazdozbiory (ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiego Wozu). Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.

godz. 20:00 - Koalang. Warsztaty absurdalno-lingwistyczne

Inspirujące warsztaty bazujące na dystopijnej powieści "Paradyzja" Janusza Zajdla. Zachęcimy uczestników do samodzielnego przetłumaczenia kilku zdań z książki; porównamy je z oryginalnym znaczeniem. Czeka na Was kreatywna zabawa językiem!

Atrakcje stałe:

- Kosmiczna biblioteka - co czytają astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)? Jakie książki znajdują się w kosmicznej bibliotece? Poznaj księgozbiór stacji kosmicznej i wypożycz to samo, co czyta się na orbicie!

- Lekcje z kosmosu - pokaz filmów o tematyce kosmicznej (polskie napisy) – dowiesz się czym jest projekt „Story time from space” oraz jak doszło do powstania „Science time videos”

- Gdzie ukryły się planety? - gra biblioteczna z wykorzystaniem kodów QR – odgadnij planety i wygraj nagrody!

Źródło: informacja prasowa, fot. UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda