mobile
REKLAMA

Laureatka FameLab: nie puszczajcie nienarodzonym dzieciom operowych arii...

Lekarka Karolina Nowak zwyciężyła w finale piątej, polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu.

TAGI
Laureatka FameLab: nie puszczajcie nienarodzonym dzieciom operowych arii...

Naukowcy uczestniczący w konkursie FameLab stają przed jury i publicznością, by opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący. Każdy z nich do dyspozycji ma: scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie.

Pierwszą nagrodę konkursowe jury przyznało Karolinie Nowak – lekarce warszawskiego Szpitala Bielańskiego i doktorantce z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

W nagrodę otrzymała m.in. 30 tys. złotych na badania naukowe oraz 5 tys. złotych na własne wydatki. Będzie też reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale konkursu w brytyjskim Cheltenham, który odbędzie się na początku czerwca.

Podczas finałowego wystąpienia mówiła o tym, że – wbrew panującej opinii - dzieci w brzuchu matki wcale nie słyszą dźwięków, pochodzących ze świata zewnętrznego. Dlatego nie ma wielkiego sensu puszczanie im np. arii operowych, czy głośne czytanie książek. Zespół, w którym pracuje laureatka skonstruował jednak urządzenie zwane prenatalnym komunikatorem, który w przyszłości może pomóc w komunikacji z dzieckiem będącym w brzuchu mamy.

Drugie miejsce w konkursie i 5 tys. zł otrzymał Paweł Jarosław Mazurkiewicz - doktorant Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Podczas swojego trzyminutowego wystąpienia mówił o mrówczym pocałunku, który jest jednym z najważniejszych zachowań społecznych tych owadów. Podczas takiego pocałunku mrówki dzielą się pożywieniem. W ten sposób umożliwiają przeżycie tym osobnikom, które nie miały szansy na zdobycie jedzenia.

Na trzecim miejscu znalazł się Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska, który otrzymał 3 tys. zł. Tematem jego wystąpienia były komórki macierzyste. Jak mówił wystarczy pobrać dowolną komórkę ze skóry i dodać do niej kilka genów, aby stała się ona komórka macierzystą. Ta z kolei może przekształcić się niemal w dowolną komórkę ludzkiego ciała.

Zgromadzona w Centrum Nauki Kopernik publiczność swoją nagrodę przyznała Annie Kotlińskiej – doktorantce Uniwersytetu Jagiellońskiego. W finałowej prezentacji mówiła m.in. o tym, że w mleku karmiącej matki są cukry, które służą jako pokarm dla bakterii żyjących w jelicie dziecka. Te z kolei produkują serotoninę, która na takie dziecko wpływa uspokajająco.

Nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – udział w dowolnej konferencji naukowej na terenie Europy – otrzymał Krzysztof Zawierucha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej prezentacji przekonywał, że organizmy żyjące w naszych jelitach mogą wpływać na nasze zachowania w różnych dziedzinach życia np. sprawić, że nawet zagorzały zwolennik zdrowego żywienia ma chęć zjeść hot-doga.

Konkursowe występy oceniali: astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; biolog - prof. Ewa Bartnik; dziennikarka i popularyzatorka nauki oraz Dyrektor Programowy Centrum Nauki Kopernik - Irena Cieślińska; fizyk - prof. Arkadiusz Orłowski; medioznawca, specjalista od retoryki - dr hab. Jacek Wasilewski.

FameLab stworzyli w 2005 r. w Wielkiej Brytanii organizatorzy Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączyło British Council. Dziś edycje konkursu odbywają się w 31 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Polską edycję od początku (2011 r.) współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda