mobile
REKLAMA

Mapa z numerami działek

Numer działki to jej podstawowe oznaczenie stosowane w polskiej ewidencji gruntów, które można samodzielnie ustalić. W jaki sposób to zrobić? Czym różni się numer działki od jej identyfikatora? Odpowiadamy.

Artykuł sponsorowany
Mapa z numerami działek

Czym różni się numer działki od jej identyfikatora?

Jak wspomniano we wstępie numer działki to podstawowe oznaczenie stosowane w polskiej ewidencji gruntów. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ono jedyne, ponieważ istnieją również identyfikatory działek wykorzystywane w systemie TERYT. Czym różnią się oba oznaczenia? Otóż, różnica tkwi w budowie, a co za tym idzie informacjach, które można ustalić dzięki konkretnemu oznaczeniu. Numer ewidencyjny działki stanowi bowiem liczbę naturalną (np. 1,2,3, itd.) i jest unikalny w danym obrębie ewidencyjnym. Podział działek skutkuje natomiast tym, że numer działki staje się ułamkiem. Przykładem może być podział działki 227, na trzy działki o numerach 227/1, 227/2 oraz 227/3. Inaczej wygląda natomiast identyfikator działki, który przekazuje również znacznie więcej informacji na jej temat. Zbudowany jest bowiem według schematu WWPPGG_R.XXXX.NR i pozwala zidentyfikować nie tylko działkę ewidencyjną, ale również obręb ewidencyjny (wieś), jednostkę ewidencyjną (gminę) oraz powiat i województwo.

Mapa z numerami działek

Z pewnością nie każdy ma świadomość, że numer działki ewidencyjnej można ustalić samodzielnie. Najprościej jest to zrobić korzystając z funkcjonalności interaktywnej mapy, która jest dostępna na stronie Geoportal360.pl. Pozwala ona bowiem ustalić numer działki na dwa sposoby, a mianowicie wskazując ją ręcznie na mapie lub wpisując jej adres. Korzystanie z portalu jest darmowe, a jego funkcjonalność pozwala ustalić nie tylko numer konkretnej działki, ale również jej identyfikator, czy dane dotyczące powierzchni. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://geoportal360.pl/blog/mapa-z-numerami-i-granicami-dzialek/.

Co ważne, skorzystanie z interaktywnej mapy nie jest jedynym sposobem na ustalenie numeru działki. Można to również zrobić na drodze urzędowej, a konkretnie w Państwowej Ewidencji Gruntów mieszczącej się w Starostwie Powiatowym, właściwym dla danej lokalizacji.

Po co ustalać numer działki?

W jakim celu warto ustalić numer interesującej nas działki? Przede wszystkim po to, by uzyskać dostęp do treści jej księgi wieczystej, co pozwala zweryfikować stan prawny nieruchomości. Warto bowiem mieć świadomość, że w Polsce dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, a ich treści uznawane za wiążące. Aby go uzyskać należy jednak dysponować numerem księgi wieczystej, który również można samodzielnie ustalić. Umożliwiają to internetowe wyszukiwarki, których przykładem może być Ksiegiwieczyste.pl. Wymagają jednak podania numeru działki oraz wniesienia drobnej opłaty. Po co weryfikować stan prawny nieruchomości? Przede wszystkim po to, by uniknąć poważnych konsekwencji po jej zakupie lub nabyciu w drodze spadku. Może bowiem okazać się, że na nieruchomości ustanowiona jest hipoteka lub służebność.

Podsumowując należy stwierdzić, że mapa z numerami działek pozwala w prosty sposób samodzielnie ustalić numer dowolnej działki. Posiadając go można natomiast bez problemu dotrzeć do treści jej księgi wieczystej, a co za tym idzie zweryfikować stan prawny nieruchomości. 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda