mobile
REKLAMA

Mazowsze pomaga Ukrainie. Kolejne karetki trafią do naszych wschodnich sąsiadów

Po wielu latach służby w stolicy i okolicach, karetki „Meditransu” otrzymają nowe przeznaczenie na Ukrainie. Z pełnym wyposażeniem medycznym, pojazdy te zostały przekazane dziś do Berdyczowa i Brodów przez władze województwa mazowieckiego

Jakub Bielawski
Mazowsze pomaga Ukrainie. Kolejne karetki trafią do naszych wschodnich sąsiadów

Mazowieckie karetki trafią na Ukrainę

Uroczyste przekazanie ambulansów odbyło się z udziałem marszałka Adama Struzika, członkini zarządu Janiny Ewy Orzełowskiej i radnych z Ukrainy. Marszałek Struzik podkreślił, że pomoc medyczna jest szczególnie potrzebna w czasie trwającego konfliktu na wschodzie kraju.

– Nie możemy zapominać, że nasi przyjaciele zaatakowani przez Rosję nadal walczą i bronią swojego kraju. Dlatego w miarę możliwości wysyłamy kolejne karetki, sprzęt i środki, które będą ratować zdrowie i życie rannych – dodaje marszałek Adam Struzik.

Dwie karetki pogotowia z Warszawy trafią do Ukrainy w ramach pomocy humanitarnej. To pojazdy typu C marki Mercedes Sprinter z 2011 roku, które były używane przez warszawskie służby ratownicze. Wiceprezes zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska zapewnia, że ambulanse są w dobrym stanie technicznym, po wymianie części i odświeżeniu karoserii.

Samochody są wyposażone w sprzęt i aparaturę medyczną niezbędną do specjalistycznych działań ratowniczych służących do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, w tym nosze, defibrylator z kardiomonitorem, respirator transportowy i przenośny ssak elektryczny – przekazała członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

W pełni wyposażone ambulansy wspomogą naszych sądziadów

Karetki pogotowia ratunkowego zostały wyposażone w dodatkowe środki ochrony i pomocy medycznej, które otrzymały od stacji pogotowia. Wśród nich znajdują się kombinezony ochronne, rękawice lateksowe, płyny do dezynfekcji, strzykawki, igły, zestawy porodowe, pościel medyczna i wenflony. Te środki uzupełniają podstawowe wyposażenie karetek, takie jak butle na tlen medyczny, maski tlenowe czy nosze z platformą.

To kolejna partia karetek, która trafia z warszawskiego pogotowia na wschód. W sumie stolica przekazała Ukrainie do tej pory 8 ambulansów.

– Dodatkowo ambulanse są „po brzegi" wypełnione niezbędnymi sprzętami i medykamentami. Ta pomoc nie byłaby możliwa bez stałego wsparcia naszej jednostki ze strony samorządu województwa mazowieckiego – zapewnia dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Karol Bielski. Jak dodaje, przekazywane pojazdy są w bardzo dobrym stanie.

Na Ukrainę zostało przekazanych w sumie 19 ambulansów. W pełni sprawne i wyposażone karetki pochodziły ze stacji pogotowia w Warszawie, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce. Pojazd przekazał także Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

fot.Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda