mobile
REKLAMA

Miejskie oko pilnuje i pomaga

Monitoring wizyjny to obok Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Centrum Zarządzania Kryzysowego i straży miejskiej element warszawskiego systemu bezpieczeństwa.

Informacja prasowa/ fot. pixabay.com
Miejskie oko pilnuje i pomaga

Mieszkańcom z reguły kojarzy się z tylko z widocznymi na ulicach kamerami. W rzeczywistości to skomplikowany, niewidoczny dla oczu przechodnia, system złożony z kilometrów światłowodów, serwerów, kamer, rejestratorów oraz tego co najważniejsze - operatorów. 

W stołecznym Zakładzie Obsługi Systemu Monitoringu - nadzorowanym przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – operatorów jest blisko 200. Pracując na 8-godzinnych zmianach przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku obserwują warszawskie ulice dbając o nasze bezpieczeństwo. Centra oglądowe, w których dyżurują operatorzy zlokalizowane są w komisariatach i komendach stołecznej policji, dzięki czemu przepływ informacji pomiędzy operatorem, który zauważy zdarzenie, a oficerem dyżurnym, który dysponuje załogę policji, jest bardzo szybki. 

Jednym z operatorów jest pan Grzegorz, który na początku stycznia tego roku, tuż po godzinie 1 w nocy, zaobserwował próbę włamania i sforsowania drzwi wejściowych do jednej z warszawskich firm. Operator zgodnie z obowiązującą procedurą powiadomił oficera dyżurnego policji. Policja podjęła interwencję. Po zatrzymaniu okazało się, że sprawca oprócz próby włamania dopuścił się również innych przestępstw.  W ten sposób pracują operatorzy miejskiego monitoringu, obserwując selektywnie obrazy z blisko 400 kamer, by w razie zauważonego naruszenia porządku prawnego na ulicach Warszawy powiadomić oficera dyżurnego policji lub straż miejską.

Kamery rejestrują różnego rodzaju zdarzenia, w tym przestępstwa związane z bójkami i pobiciami, rozbojami i kradzieżami, a także wykroczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, czy naruszaniem przepisów ruchu drogowego.

W przestrzeni miejskiej (naziemnej, podziemnej, mobilnej) funkcjonuje 13 922 kamer. W 2017 r. w efekcie pracy operatorów zgłoszonych zostało 9 189 zdarzeń, w tym: 4 484 do policji i 4 465 do straży miejskiej.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot.: https://pixabay.com/pl/kamery-obrotowe-monitoring-1316677/
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda