Mordor na Woli?
Jak przysłowiowe grzyby po deszczu rosną wieżowce na Woli, powstaje nowe zagłębie biurowe. Wygląda na to, że Warszawa zyska nowy Mordor – tym razem w leciwej części miasta.
Nie sposób wymienić wszystkie budynki, które powstają lub powstaną na Woli. Sa jednak takie, które na dobre zmienią charakter całej dzielnicy. Jednym z miejsc jest Generation Park (pierwotnie Skanska Tower). To budynek biurowy w rogu Ronda Daszyńskiego. Najwyższy wieżowiec o wysokości 180 m będzie wchodził w skład kompleksu zlokalizowanego w obrębie ulic Towarowej, Łuckiej, Prostej i Wroniej. Budynek jest budowany w miejscu dawnej siedziby IPN. Całkowita powierzchnia użytkowa inwestycji to około 80 tys. m² powierzchni biurowej oraz 20 tys. m² usługowej i handlowej. Deweloperem jest firma Skanska Property Poland. Kompleks ma zostać oddany do użytku w tym roku. W sąsiedztwie Generation Park, przy ul.Grzybowskiej powstaje kompleks budynków Warsaw Spire
Warsaw Spire jest największym, co do powierzchni oraz najwyższym budynkiem biurowym w kraju. W skład kompleksu wchodzi budynek wieżowy A oraz dwa niższe budynki sąsiadujące – B i C. Kompleks powstaje tuż przy Rondzie Daszyńskiego. Warsaw Spire dostarczy na rynek ponad 100 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, która jest już wynajęta w ponad 75%. Do głównych najemców Warsaw Spire należą: Adecco Poland, Benefit Systems, Bilfinger HSG Facility Management, BNP Paribas Securities Services, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Daftcode, Frontex, Ghelamco Poland, JLL oraz Samsung.
Kolejnym z obiektów zwracających uwagę jest Sienna Towers. To kolejny projekt Ghelamco, wyróżniający się unikalną formą architektoniczną. Obiekt zaoferuje 75 tys. m2 powierzchni biurowej oraz 25 tys. m2 powierzchni handlowej i konferencyjnej. Wszystkie funkcje zmieszczą się w trzech wysokich budynkach (dwa o wysokości 130 m i jeden wysoki na 86 m). Wielkim atutem kompleksu będzie bezpośrednie podziemne połączenie ze stacją metra przy Rondzie Daszyńskiego, a dodatkowy komfort zapewnią cztery poziomy parkingu podziemnego z 1000 miejsc postojowych.
Panorama Warszawy wzbogaci się też o Kompleks Mennica Legacy Tower: 130-metrowa wieża i sąsiadujący z nią budynek o wysokości 36 metrów. Biurowy kompleks powstanie w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej, 250 metrów od stacji II linii metra "Rondo ONZ". Powierzchnia 32-piętrowej wieży wyniesie prawie 50 tys. m kw, podczas gdy niższy, 9-piętrowy budynek zapewni nieco ponad 14 tys. m kw. powierzchni.
Jest jeszcze m.in. Skyliner w otoczeniu ulic Prostej, Towarowej. Konstrukcja obiektów ruszy w 2016, a dobiegnie końca w 2019 roku. Powierzchnia całkowita tych wielopiętrowych budynków sięgnie 94 tys. m2, natomiast użytkowa 72 tys. m2, z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa - niemal 44 tys. m2, mniej powierzchnia handlowa - 3 tys. m2. Budynek jest inwestycją firmy Karimpol Polska, natomiast koncepcję architektoniczną opracowała pracownia APA Wojciechowski. Nieopodal znajdują się budynek Stacja metra C-9 Rondo Daszyńskiego i zespół budynków biurowych Centrala PBK oraz budowane jest osiedle XIX Dzielnica III.
KS