Na Bazar Różyckiego wrócą tradycyjne budki
Nawiązanie do tradycji miejsca, przypomnienie historii bazaru, więcej zieleni oraz przestrzeni do odpoczynku i oczywiście handel. Taki będzie Nowy Bazar Różyckiego, którego tymczasowe zagospodarowanie dobiega końca.
W zeszłym roku na części bazaru należącej do miasta, zakończono prace modernizacyjne i ustawiono 42 nowe tymczasowe pawilony handlowe. Pomalowane są na tradycyjny zielony kolor, mają duże okna i zapewniają lepsze warunki pracy dla kupców. Na nowym tymczasowym targowisku wytyczono prostopadłe alejki zakończone niewielkimi skwerami, posadzono zieleń, zorganizowano plac zabaw i przestrzeń spotkań dla mieszkańców.
Historyczne zdjęcia na murze
Od strony południowej teren targowiska styka się z pozostałością rozebranej wcześniej kamienicy. W murze znajdują się otwory okienne bez szklenia, ale z ramami i kratami. Oba elementy zostaną zachowane, a w wyremontowanych oknach zawisną historyczne zdjęcia bazaru. Dodatkowo zamocowane będą tablice z informacjami o dziejach tego miejsca.
Założenie architektoniczne Nowego Bazaru Różyckiego dopełnią pergole i instalacje artystyczne. Elementy w przestrzeni, takie jak np. ażurowe przegrody, po których będzie piąć się zieleń, zostaną wykonane z odzyskanych starych, drewnianych elementów. Złagodzą one i ocieplą wrażenie wprowadzone przez tymczasowe, nowoczesne metalowe pawilony.
Wrócą stare budki
Dzięki staraniom Stołecznego Konserwatora Zabytków dwie najlepiej zachowane historyczne budki, w których niegdyś handlowano na „Różycu”, zostały zachowane. Po konserwacji znów staną na targowisku jako świadkowie dziejów tej części Warszawy. Obecnie trwają prace nad wyłonieniem firmy, która je wyremontuje. Docelowo stare budki będą pełnić funkcję punktu informacyjnego.
Fot. BSKZ