mobile
REKLAMA

Na cmentarzu w Palmirach zapłonęły znicze

Palmiry. Cmentarz. Miejsce, które, bez wątpienia, na zawsze pozostanie w pamięci Polaków. To właśnie tutaj między grudniem 1939 r. a lipcem 1941 r. funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali około 1700 obywateli polskich, głównie narodowości polskiej i żydowskiej. Byli przewiezieni z warszawskich więzień, aresztów.

Informacja prasowa
TAGI Palmiry
Na cmentarzu w Palmirach zapłonęły znicze

W ten sposób naziści rozpoczęli realizować swój zbrodniczy plan osłabienia, upokorzenia narodu polskiego. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, którzy zostali aresztowani w ramach Akcji AB. Warszawa, Polska poniosły niepowetowaną stratę, a nazistowski zbiorowy mord pozostanie na zawsze jednym z najdobitniejszych dowodów zbrodniczej działalności hitlerowskich Niemiec. Nie zapomnimy o tym nigdy. Wśród zamordowanych byli m.in. Maciej Rataj – Marszałek Sejmu w latach 1922 – 1928 i wybitny polski lekkoatleta Janusz Kusociński – złoty medalista olimpijski w biegu na 10000 m podczas Igrzysk Olimpijskich rozegranych w 1932 r. w Los Angeles. Cmentarz w Palmirach jest inny niż pozostałe. W Święto Zmarłych nie bywa tak rozświetlony, jak Powązki, Bródno, czy inne nekropolie. Zapewne dlatego, że większość tabliczek na krzyżach zdobi napis – NN. Jednak ten cmentarz, podobnie jak zbrodnia, której tu dokonano nigdy nie zostaną zapomniane.

Już od wielu lat uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 z siedziba przy ul. Szczęśliwickiej 56 przeprowadzają akcję, polegającą na tym, że przed Świętem Wszystkich Zmarłych w ochockich placówkach oświatowych, ale również wśród mieszkańców, zbierane są znicze, które następnie są zapalane przez uczniów na cmentarzu w Palmirach. Podobnie było w tym roku. To niezwykle cenna, godna pełnej aprobaty postawa młodych ludzi, dla których pojęcie pamięć historyczna, naprawdę, coś znaczy. Z informacji przekazanych z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 wynika, że było bardzo wielu wolontariuszy, z różnych placówek oświatowych, którzy zaangażowali się w akcję zbierania zniczy. Cieszy niezwykle fakt, że ta akcja organizowana przez uczniów stała się już ochocką tradycją. W czwartek, 28 października wolontariusze udali się do Palmir. Obok uczniów z Samochodówki obecni byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 z ulicy Reja oraz uczniowie z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka z ulicy Szczęśliwickiej.  W akcji zapalania zniczy ( było ich ponad 1550) uczestniczyła Dorota Stegienka – Burmistrzyni Dzielnicy Ochota wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Wysockim oraz Radną Ireną Parzych ( Zawsze z Ochotą). Na grobach poległych zapłonęły znicze… Palmiry, pamiętamy!

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda