mobile

Na co Ursus wyda pieniądze w 2015 roku?

Znany jest już harmonogram pracy na 2015 rok w Ursusie. 15 stycznia podczas głosowania Rady Miasta zostały zatwierdzone propozycje inwestycji. Lista pozycji jest długa, natomiast budżet – wysoki. Ursus na modernizację dzielnicy przeznaczy 39 707 357 złotych, czyli ponad dwa razy więcej, niż w zeszłym roku.

Na co Ursus wyda pieniądze w 2015 roku?

Najbardziej kosztowną inwestycją okazał się wykup gruntu przy ulicy Dzieci Warszawy. Na ten cel dzielnica przeznaczyła aż 15 milionów złotych. Teren zostanie przeznaczony na oświatę oraz drogi.

Ursus dzieciom

Kolejny ważny punkt to rozbudowa Szkoły Podstawowej przy ulicy Konińskiej 2. Inwestycja zajmuje drugą pozycję pod względem kosztowności – pochłonie 8 750 804 złote. W nowym skrzydle dydaktycznym znajdować ma się szesnaście sal dydaktycznych oraz jedna sala sportowa.

To nie koniec działań na rzecz oświaty w dzielnicy. W oparciu o sporządzony już program funkcjonalno-użytkowy, ogłoszony zostanie przetarg na budowę przedszkola w Parku Achera przy ulicy Walerego Sławka. Na placówkę przeznaczono 3 116 000 złotych.

Usprawnienie gospodarki wodnej

Niemała część budżetu zostanie przekazana na działania przeciwpowodziowe. Do realizacji zostały przekazane zadania: budowa kolektora deszczowego w ulicach Ryżowej i Alejach Jerozolimskich, modernizacja rowu U-1 oraz stworzenie zbiornika retencyjnego w dolinie rzeki Raszynka. Koszt tej inwestycji to 5 170 000 złotych. W 2015 roku władze planują również budowę kanału przerzutowego w Michałowicach wzdłuż ulicy Królewskiej oraz suchego zbiornika retencyjnego w dolinie rzeki Raszynka.

Ponadto modernizacja obejmie kanał Konotopa.  Zakres prac obejmie między innymi umocnienie skarp, przebudowę koryta na dwudzielny oraz ujęcie w rurociąg na odcinku od granicy miasta do ulicy Magnackiej. Ta inwestycja wyniesie 1 215 541 złotych.

Sieć dróg

Ursus w dużej mierze stawia na rozbudowę dróg. Poza planami względem terenu przy ulicy Dzieci Warszawy, w projekcie budżetu znajdują się także: budowa ulicy Żywieckiej, ulicy Orląt Lwowskich (na odcinku od ulicy Warszawskiej do linii trasy Południowej Obwodnicy Warszawy), modernizacja ulicy Zaczarowanej Dorożki oraz zakup ziemi pod budowę ulicy Prystora.

Sprawy mniejsze

Wśród tańszych projektów na najbliższe miesiące znalazło się postanowienie o modernizacji szatni w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy Sosnkowskiego. Inne inwestycje, które nie odbiją się znacznie w budżecie to kontynuacja przebudowy wewnątrz budynku Urzędu Dzielnicy Ursus oraz zakup systemu zarządzania kolejką. Ostatnie wymienione zadanie wyniesie jedynie 5 044 złotych, lecz zakupienie niezbędnych terminali w znacznym stopniu ułatwi obsługę mieszkańców.

 Mieszkańcy zadecydowali

W głosowaniu na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego mieszkańcy Ursusa wybrali za najpilniejszą potrzebę cyfryzacji kina Ośrodka Kultury „Arsus”. Na ten cel zostanie przeznaczonych 210 000 złotych. Wspomniana kwota umożliwi zakup projektora wraz z podstawą, panelem sterującym oraz konfigurację całego zestawu. Ku temu przedsięwzięciu skłoniło się 1998 wyborców. W sumie na Ursusie oddano 5 962 ważnych głosów na 36 różnych projektów. Wyłoniono pięć zwycięskich pomysłów.

Poza cyfryzacją kina, gmina zajmie się również usprawnieniem ruchu rowerowego w dzielnicy, zagospodarowaniem zieleni Parku Hassów, budową domów lęgowych dla owadów oraz wydaniem nowej mapy Ursusa, zawierającej istotne informacje dotyczące między innymi życia gospodarczego oraz kulturalnego.

Karolina Marek

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda