mobile

Nauka integracyjnych manier w metrze

Czy można opierać się o wózek inwalidzki osoby, która się na nim porusza? Czy można nagle dotknąć osoby niewidomej? 22 września podczas akcji „Dzień Integracji w metrze” na te i wiele innych pytań o formy właściwego zachowania się wobec osób z niepełnosprawnościami odpowiedzą edukatorzy Fundacji Integracja.

Informacja prasowa
TAGI
Nauka integracyjnych manier w metrze

To już szósta edycja „Dnia Integracji w metrze”, organizowanego przez fundację i Metro Warszawskie. Poprzednia ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie odbyła się. Inicjatorem był Piotr Pawłowski, założyciel Integracji, który w wyniku skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i przez 36 lat poruszał się na wózku. A główne cele to przekazanie pasażerom metra rzetelnej wiedzy o niepełnosprawności, wsparcie informacyjne osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich oraz zwrócenie uwagi na ich społeczne miejsce.

- Niezmiennie od 27 lat chodzi nam o pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami są, tak jak osoby w pełni sprawne, integralną częścią społeczeństwa i że wobec nich należy zachowywać się z takim samym szacunkiem, kulturą i życzliwością jak wobec innych.  Nie bez powodu wybraliśmy 22 września, czyli Dzień bez Samochodu. Mamy nadzieję, że pozostawicie Państwo swoje auta na parkingach, skorzystacie z komunikacji miejskiej i spotkacie się z nami w metrze – zachęca Ewa Pawłowska, prezes Integracji.

W środę, 22 września, w godzinach 8:00 – 11:00 i 15:00 – 18:00 na dwóch stacjach: Ratusz Arsenał oraz Nowy Świat-Uniwersytet pracownicy organizacji będą rozdawać pasażerom metra poradnik pt. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Z publikacji można dowiedzieć się m.in. jak pomagać, a nie przeszkadzać osobom z niepełnosprawnościami w poruszaniu się w miejscach publicznych, a także w jaki sposób z nimi rozmawiać i zachowywać się wobec nich, aby ustrzec się towarzyskich gaf.

Akcji „Dzień Integracji w metrze” towarzyszą warsztaty edukacyjne dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Poprowadzą je edukatorzy z niepełnosprawnościami z Integracji i Metra Warszawskiego, zapoznając młodych warszawiaków nie tylko z integracyjnym savoir-vivrem, ale także zasadami bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze.

Integracja uruchomi także na terenie stacji Ratusz Arsenał specjalny Punkt Informacyjny, w którym osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad. Punkt będzie czynny w godzinach od 9.00 do 18.00.

Integracja – organizacja pożytku publicznego, która od 27 lat zmienia świadomość społeczną, zwiększa dostępność architektoniczną i cyfrową, edukuje, wspiera rynek pracy, dostarcza informacji i integruje osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl(otwiera się w nowej karcie) i od pięciu lat Sprawniwpracy.com(otwiera się w nowej karcie). Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Fot. Jacek Czerwiński

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda