„Nie” dla mobbingu i molestowania w urzędach
Hanna Gronkiewicz-Watlz wprowadziła zarządzenie w sprawie przeciwdziałania mobbingowi, molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji w jednostkach miasta.
Zarządzenie ukazało się 11 kwietnia. Prezydent Warszawy zobowiązała w nim kierowników jednostek miejskich do opracowania procedury przeciwdziałania tym zjawiskom do 30 września.
W zarządzeniu czytamy: "W celu kształtowania zasad współżycia społecznego, w tym przeciwdziałania mobbingowi, molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji, podkreślając, że współdziałanie pracowników z pracodawcą w tym zgłaszanie niepożądanych działań i zachowań noszących znamiona mobbingu, molestowania seksualnego lub dyskryminacji, jest istotnym elementem w procesie zapobiegania, przeciwdziałania i rozwiązywania leżących u ich przyczyn problemów”.
Zarządzenie definiuje mobbing, jako " działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika oraz mające na celu izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.
W zarządzeniu zostało również wyjaśnione jak rozumieć molestowanie seksualne. "Należy przez to rozumieć każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo jego upokorzenie. Na zachowania te mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy".
Okoliczności ewentualnego mobbingu ma rozpatrywać każdorazowo powołany zespół.
Wszyscy pracownicy urzędów podległych miastu będą musieli zapoznać się z zarządzeniem.
Pracownik, który uznał, że został poddany mobbingowi lub molestowaniu zgłasza to do przełożonego zgodnie z wewnętrzną procedurą, ale jeśli oskarża kierownika jednostki ma prawo zgłosić ten fakt bezpośrednio do prezydenta Warszawy z pominięciem drogi służbowej.