mobile

Niebanalna przestrzeń dla seniorów pod kultowym adresem!

Spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, wieczorki autorskie, dancingi i wiele innych atrakcji czeka na warszawskich seniorów w nowo otwartej Klubokawiarni „Pora na Seniora” na Mokotowie.  

Anna Tomasik
Niebanalna przestrzeń dla seniorów pod kultowym adresem!

Ulica Puławska 3 nieopodal placu Unii Lubelskiej. To tutaj przed wojną swoją filię miała piekarnia cukiernicza "Napoleonka", a po wojnie - kawiarnia "Mokotowska". W obu lokalach tętniło niegdyś życie. Po latach marazmu adres ten powraca w wielkim stylu na kulturalno-rozrywkowa mapę stołecznych miejscówek. I wszystko wskazuje na to, że stanie się mekką warszawskich seniorów. W starej kamienicy pod kultowym adresem zadomowiła się bowiem...Klubokawiarnia "Pora na Seniora". Swoje podwoje otworzyła 1 października w ramach świętowania Warszawskich Dni Seniora-2021 i jednocześnie obchodzonego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ustanowionego w 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Na otwarcie nowej klubokawiarni zjechali mieszkańcy niemalże wszystkich stołecznych dzielnic.

Jak tylko dowiedziałam się od koleżanki, że w miejscu dawnej kawiarni „Mokotowska” na ulicy Puławskiej 3, powstaje klubokawiarnia dla seniorów to postanowiłam przyjechać. Nie ukrywam, że zachęcił mnie ciekawy program artystyczny. Jestem ciekawa o czym będą rozprawiały aktorki Adrianna Godlewska i Emilia Krakowska. Z niecierpliwością czekam też na koncert Danuty Stankiewicz, którą uważam za znakomitą artystkę i showmankę sceniczną. Lubię kawiarnianą atmosferę, spotkania przy kawie i dobrym ciastku. Od kilku lat jestem na emeryturze, więc na pewno od czasu do czasu będę tutaj wpadać – mówi Pani Irena, która przyjechała tutaj aż z dzielnicy Wawer.

W jej uroczystej inauguracji udział wzięli także władze samorządowe dzielnicy Mokotów i dzielnicy Ochota, przedstawiciele Warszawskiej Rady Seniorów i Barbara Borys-Damięcka, Senator RP, której biuro senatorskie znajduje się po sąsiedzku. W tym tłumie przybyłych dostrzegłam również Barbarę Majewską – aktorkę teatrów warszawskich, Nelę Obarską – śpiewaczkę i aktorkę oraz Wojciecha Dąbrowskiego – pomysłodawcę Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro.

To zupełnie nowe miejsce na mapie Mokotowa z bogatą ofertą edukacyjną, kulturalną i rozrywkową. Cykliczne wydarzenia będą okazją so miłego i aktywnego spędzenia czasu w doborowym towarzystwie, przy aromatycznej kawie i dobrych wypiekach. Jest mi niezwykle miło, że mogłam wesprzeć tą cenną inicjatywę i mam nadzieję, że inne dzielnice również stworzą miejsca lokalnej integracji dla seniorów – napisała Barbara Borys-Damięcka, Senator RP, na swoim facebookowym profilu.

Organizatorzy zadbali nie tylko o „ucztę” dla podniebienia w postaci aromatycznej świeżo parzonej kawy i słodkości własnoręcznie wypiekanych, ale i o szereg atrakcji artystycznych. Już w progu zwracała uwagę wystawa portretów warszawskich Seniorów, która powstała w ramach wydarzenia „Pora na portret Seniora”. Ich autorem jest znakomity i znany niemalże na wszystkich kontynentach świata polski fotograf , Robby Cyron, który w połowie lat 90.tych XX wieku okrzyknięty został prekursorem fotografii cyfrowej w Niemczech.

W ramach akcji „Zielony Weteran” odbyła się adopcja kwiatów doniczkowych i wspólne pamiątkowe zdjęcie z rośliną. Aktorki Emilia Krakowska i Adrianna Godlewska  rozprawiały o pracy w teatrze, koleżeństwie, przyjaźniach i najprzystojniejszych amantach minionej epoki. Była to też okazja do zdobycia autografu Anny Kalicińskiej, powieściopisarki, która opowiadała o swojej najnowszej książce  „Animalia”. Ku uciesze publiczności kilka piosenek zaśpiewała Adrianna Godlewska, w tym „Deszcz” (muz. W. Szpilman – sł. K.I.Gałczyński), znaną także pod tytułem „I tak się trudno rozstać”.

Jednak prawdziwa zabawa, tańce i swawola rozpoczęły się wraz z pojawieniem się na scenie Danuty Stankiewicz, nazywanej nie bez kozery kolorowym ptakiem polskiej piosenki czy też petardą rodzimej estrady. Artystka entuzjastycznie przyjęta przez zgromadzoną publiczność przypomniała wiązankę przebojów z lat 60/70/80. i zaprezentowała kilka premierowych piosenek ze swojego najnowszego albumu „Groszki i róże”.  

Dzisiaj muzycznie otwieram wrota do tego wspaniałego miejsca. Mam nadzieję, że będziecie tutaj państwo chętnie przychodzić, że to będzie wasze ulubione miejsce – powiedziała Danuta Stankiewicz, która przekazała też kilka swoich płyt „Groszki i róże” Fundacji Pora na Seniora im. Józefa Fettera w formie „cegiełki” na działalność nowo otwartej klubokawiarni.

Mózgiem całego przedsięwzięcia jest Katarzyna Fetter, założycielka i prezes Fundacji Pora na Seniora im. Józefa Fettera. Warto przy okazji podkreślić, że patronem wspomnianej fundacji  i dobrym „duszkiem” nowo powstałej klubokawiarni jest … 95 letni dziadek Katarzyny Fetter. To on właśnie stał się dla niej inspiracją do stworzenia takiego miejsca  dla seniorów, gdzie mogliby poczuć się jak w domu, jak w rodzinie.

Niebanalna przestrzeń w niebanalnym miejscu kusi swoją stylistyką i klimatem. Organizatorzy zapowiadają kameralne spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, wieczorki autorskie, a nawet dancingi. Kawa dla seniora ma kosztować 2,50 złotych. Pozostali bywalcy zapłacą cenę komercyjną, która „zasili” fundusz przewidziany na działalność klubokawiarni.

 

Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda